Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MŚ Oberstdorf 2021. Sędziowie na to czekali. Rewolucja w skokach narciarskich stała się faktem

Możliwość skorygowania noty za styl przez sędziego podczas MŚ w Oberstdorfie jest bardzo pomocna. - Muszę przyznać, że nawet nieźle to działało - powiedział w rozmowie z portalem sport.pl Marek Pilch.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Piotr Żyła PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Piotr Żyła

Na mistrzostwach świata w Oberstdorfie obyło się do tej pory bez kontrowersyjnych not za styl podczas rywalizacji zawodników i zawodniczek na skoczni. Okazuje się, że sędziowie po raz pierwszy mogą bowiem korzystać z dobrze działającego systemu powtórek wideo. To przełom w skokach narciarskich.

- Muszę przyznać, że nawet nieźle to działało. Zmieniono nieco ustawienie kamer i trochę szybciej pokazywało się to podejście do lądowania. I nawet można było czasami z tego korzystać. Zdarzało się, że jeśli ktoś nie był pewny, to patrzył na powtórkę - zdradził w rozmowie ze sport.pl Marek Pilch, polski sędzia FIS na MŚ Oberstdorf 2021.

Na powtórce sędzia nie ma całego skoku, tylko sam moment podejścia do lądowania i lądowanie zawodnika. Jak wyjaśnił Pilch, działa to tak, że oceniający styl najpierw po oglądnięciu skoku na żywo wystawia ocenę, a potem może to zweryfikować na wideo. - Ewentualnie można skorygować swoją notę, np. odejmując czy dodając te 0,5 pkt. - dodał.

Eksperci zauważyli, że np. w konkursie indywidualnym mężczyzn na skoczni normalnej, gdzie zwyciężył Piotr Żyła, nie było żadnej noty 19,5 pkt. Mistrz świata za swoje skoki otrzymał od sędziów dziewięć not po 18,5 pkt. i jedną 18,0 pkt. Tylko Karl Geiger z Niemiec dostał trzy noty 19-punktowe (łącznie w obu próbach).

Sędzia Pilch po zawodach nie krył zdziwienia tym faktem. Analiza powtórek wideo wykazała jednak, że skoczkowie mieli problemy z lądowaniem lub odjazdem po lądowaniu, za co odejmowane były im punkty.

Zobacz:
Oberstdorf 2021. Optymistyczne słowa Kamila Stocha. "Mam wszystko co potrzebne, żeby dobrze tu skakać"
Hannawald zabrał głos ws. postawy Żyły. Słowa o kolejnym konkursie nie spodobają się Polakom

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz o świętowaniu mistrzostwa świata. "Piotrek nie jest alkoholikiem"

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • zbych22 Zgłoś komentarz
  Sędziowie oceniali i oceniają trajektorię lotu, a nie jego styl.
  • Judenrat45 Zgłoś komentarz
   Nic to nie da moim zdaniem i tyle. Instytucja sędziego jest w tej dyscyplinie mało obiektywna.
   • miku69 Zgłoś komentarz
    Już czas aby skończyć z całym sędziowaniem. To są skoki a nie loty figurowe. Mamy punkty za wiatr, technikę gdzie można mierzyć skoki do centymetra. Sędziowie są zbędni. Telemark
    Czytaj całość
    też powinien być wycofany bo jest to zagrożenie dla zawodników a podobno dbają o ich bezpieczeństwo.
    • Ela 27 Zgłoś komentarz
     Sędziowie nie powinni znać nazwiska, narodowości i odległości skoku. powinni widzieć tylko czarną, lub wygenerowaną cyfrowo sylwetkę na 15 m przed lądowaniem. Wtedy można by
     Czytaj całość
     powiedzieć o obiektywnej nocie za styl. Ciągle nie rozumiem dlaczego skok długi jest oceniany o wiele lepiej, niż krótszy, ale lepszy stylowo. Przecież punkty za odległość są określone dla wszystkich jednakowo!
     • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
      Za 10 lat może sędziom zdejmą opaski z oczu?
      • yes Zgłoś komentarz
       Dojdzie do tego, że zawodnicy pojadą do domu bez poznania wyników konkursu. Medale będą dostawali jak Żyła po kilku dniach, a hymny wysłuchają z domowego sprzęty ;)
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×