Ogromny kryzys znanego skoczka. Jest po prostu fatalnie

Kilka lat temu, jeszcze jako nastolatek, zachwycał, seryjnie wygrywając konkursy w PŚ. Teraz brutalnie męczy się na skoczni, nie mogąc nawet zdobyć punktów. Ma zaledwie 22 lata, a wygląda jak stary weteran, który nie może nawiązać do najlepszych lat.

Arkadiusz Dudziak
Domen Prevc WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Domen Prevc
Cudowne dziecko słoweńskich skoków. Jeszcze tak kilka lat temu był określany Domen Prevc. Pochodzący z Kranja zawodnik błyskawicznie wdrapał się na szczyt PŚ w skokach narciarskich, a teraz szoruje po dnie.

Cudowne dziecko

O Domenie Prevcu szersza publika usłyszała w sezonie 2015/2016. To jego brat, o siedem lat straszy Peter, był jego niekwestionowaną gwiazdą. Wygrał Puchar Świata, Turniej Czterech Skoczni i MŚ w lotach. Jednak cała skokowa rodzina miała powody do radości także z młodszego syna.

Najbardziej pamiętne były zawody w Engelbergu, gdzie słoweńscy bracia ustrzelili dublet. Peter wygrał, a Domen był drugi. Dla 16-latka było to pierwsze podium w karierze. Wydawało się, że wielka kariera stoi przed nim otworem, zwłaszcza, że w Sapporo także zdołał zająć miejsce na podium.

Nastolatek z żółtą koszulką i wielkie rozczarowanie

I tak było w sezonie 2016/2017. Początek cyklu Pucharu Świata przebiegał pod dyktando Domena. Wszystkich zachwycał jego styl latania, z głową wysuniętą za czubki nart. Dało mu to cztery zwycięstwa na samym początku sezonu. Poza tym jeszcze dwukrotnie stanął na podium i zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, mimo słabszej końcówki. Całkiem nieźle jak na kogoś, kto jeszcze nie skończył 18 lat.

Wielu w Słowenii myślało, że młody Domen będzie liczył się w walce o medale na  igrzyskach w Pjongczangu albo przynajmniej będzie mocnym punktem drużyny. Tak się jednak nie stało. Zawodnik w trakcie sezonu olimpijskiego zaledwie pięciokrotnie plasował się w czołowej trzydziestce PŚ. Nie wystartował w żadnym konkursie w Korei.

Chwilowa odbudowa i gaśnięcie gwiazdy

Wydawało się, że słabszy sezon olimpijski młodego Domena to wypadek przy pracy i wraca on na właściwe tory. W kolejnym cyklu PŚ stał się specjalistą od lotów. Wygrał w Vikersund, stanął na podium w Planicy, a pozostałych konkursach prezentował się całkiem poprawnie. Uplasował się tuż za czołową dziesiątką klasyfikacji generalnej PŚ.

Jednak marzec 2019 był ostatnim okresem, w którym Domen był w stanie stanąć na pudle. Ubiegły słaby sezon uratowały w zasadzie trzy konkursy w Planicy, w których Słoweniec uplasował się w pierwszej dziesiątce. Jednak kompletnie nic nie zapowiadało tego, co wydarzy się w tym roku.

W tym roku Prevc szoruje po dnie. Z siedmiu konkursów, w których wystąpił, trzy zakończył na kwalifikacjach, dwukrotnie został zdyskwalifikowany, a jego najlepszym wynikiem pozostaje 42. miejsce w Klingenthal. Z taką formą nie ma co myśleć o miejscu w składzie swojej reprezentacji, która obfituje w utalentowanych skoczków.

Już raz w karierze Domen Prevc zdołał wygrzebać się z dołka. Czy urodzony w 1999 roku Słoweniec jeszcze będzie w stanie zachwycać kibiców?

Kamil Stoch zdradził, co robi w domu przed Turniejem Czterech Skoczni. "Mam łopatę w rękach"
Szokujące wyznanie Kasaiego. Zapowiedział, jak długo będzie jeszcze skakać

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Domen Prevc się odbuduje i stanie jeszcze kiedyś na podium zawodów Pucharu Świata?