W tym artykule dowiesz się o:
Incydent z narkotykami Andreasa Goldbergera
Jeden z najbardziej lubianych i najlepszych austriackich skoczków narciarskich nie zawsze mógł być wzorem do naśladowania. Wywołał prawdziwy skandal, kiedy w jednym z wywiadów przyznał się do zażycia kokainy w wiedeńskim klubie nocnym. Uważany wówczas za bohatera narodowego, został zawieszony na sześć miesięcy i zaczął nawet reprezentować... Jugosławię.
Afera "kombinezonowa" Austriaków
2002 i 2003 rok był znamiennym, jeśli chodzi o debiuty młodziutkich i dobrze rokujących skoczków austriackich. Andreas Kofler, Christian Nagiller, Arthur Pauli, Florian Liegl to tylko nieliczni z grupy tzw "młodych wilków". Jak się jednak okazało, za dobre wyniki większości z nich odpowiedzialny był nie ich talent, ale kombinezony z obniżonym krokiem, które zwiększały powierzchnię nośną, i tym samym były jedną z głównych przyczyn dalekich skoków Austriaków. W dobie niezwykle dokładnych pomiarów i kontroli sprzętowych, słynne "austriackie" kombinezony są często wspominane i wciąż spotykają się z surową krytyką.
Wiązania Simona Ammanna podczas IO w Vancouver
"Harry Potter" skoków narciarskich kilkakrotnie wywoływał sensację. Jedną z nich było zdobycie dwóch złotych medali olimpijskich w Vancouver, a drugą... wiązania, jakie wykorzystał podczas tej imprezy czterolecia. Rywale i ich szkoleniowcy szybko zaczęli się zastanawiać, czy aby na pewno są one zgodne z regulaminem FIS. Austriacy wystosowali nawet oficjalną skargę, ale cała sprawa przycichła, a z podobnych wiązań szybko zaczęli korzystać reprezentanci innych krajów.
Głodowe diety norweskich skoczków
Powód do plotek, a później coraz głośniejszych dyskusji w świecie skoków narciarskich dał Mika Kojonkoski i jego podopieczni, którzy ponoć mieli być... głodzeni. Norwegowie podobno specjalnie rezygnowali z posiłków lub ograniczali je do minimum, by dzięki mniejszej masie ciała móc dalej latać. Poświęcenie dla lepszych osiągnięć nie znalazło jednak uznania wśród kibiców, a zdjęcia Norwegów, na którym prezentowali swoje wychudzone ciała, spotkały się z falą krytyki.
Anoreksja Sven Hannawald
Bardzo głośno komentowane były także zaburzenia odżywiania, na jakie cierpiał znakomity skoczek, Sven Hannawald. Niemiec dopiero po latach wyznał, jak trudna i mozolna była walka z anoreksją, a później depresją. Przypadek "Hanniego" uświadomił kibicom, że sukces może kosztować więcej, niż mogłoby się wydawać.
Okradzeni skoczkowie w Wiśle
Konkursy Pucharu Świata w Polsce cieszą się ogromną popularnością i często są niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla kibiców, ale i dla samych zawodników. Niektórym z nich szczególnie w pamięci zapadną zawody w Wiśle w 2013 roku, choć niestety powód tego nie jest pozytywny - z hotelu, w którym mieszkała ekipa Norwegów, zostały skradzione cenne przedmioty oraz gotówka. Według późniejszych ustaleń rabusiami miały się okazać prostytutki zamówione przez skoczków. Informacja ta nie została jednak oficjalnie potwierdzona.
Dopingowa wpadka Dimitry Vassilieva
Głośne afery dopingowe to w skokach narciarskich prawdziwa rzadkość. Wyjątkiem od reguły jest przypadek rosyjskiego skoczka Vasillieva, który jako pierwszy zawodnik tej dyscypliny, został przyłapany na przyjmowaniu zakazanych substancji. W 2001 roku świat skoków narciarskich obiegła informacja, że wynik testu antydopingowego Rosjanina był pozytywny. Skoczek został zawieszony na dwa lata, opuszczając m.in. igrzyska olimpijskie w Salt Lake City.
Zobacz wideo: #dziejesiewsporcie: świetna obrona w hokeju