Kto brylował w roku olimpijskim? Oto najwięksi wygrani i przegrani sezonu

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę w Planicy zakończył się napakowany mistrzowskimi imprezami sezon 2021/2022. Nie brakowało triumfujących, ale i pokonanych. Którzy skoczkowie byli największymi wygranymi, a którzy przegranymi tego sezonu?

1
/ 8

Wygrani: Ryoyu Kobayashi (Japonia)

To właśnie on zasługuje na miano największego wygranego tego sezonu. Indywidualnie zdobył niemal wszystko, co mógł: złoto i srebro olimpijskie, Kryształową Kulę za Puchar Świata oraz Turniej Czterech Skoczni, znowu wygrany w cuglach. Trochę słabiej szło mu pod koniec zmagań, zwłaszcza na skoczniach mamucich, ale i tak dla Japończyka ten sezon to marzenie.

2
/ 8
Na zdjęciu: Marius Linvik po złocie na IO w Pekinie
Na zdjęciu: Marius Linvik po złocie na IO w Pekinie

Wygrani: Marius Lindvik (Norwegia)

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć i drugiego mistrza olimpijskiego z Pekinu - Mariusa Lindvika. Norweg okazał się najlepszy na skoczni dużej. Do tego dołożył jeszcze triumf przed własną publicznością w mistrzostwach świata w lotach, a także trzecie miejsce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Kowalczyk zaskoczyła fanów. Zdobyła szczyt w krótkich spodenkach

3
/ 8
Na zdjęciu: Ziga Jelar
Na zdjęciu: Ziga Jelar

Wygrani: Reprezentacja Słowenii i trener Robert Hrgota

Gdy ubiegłej zimy podczas MŚ w lotach Planicy w atmosferze skandalu z kadrą rozstał się Gorazd Bertoncelj niewiele wskazywało na to, że sezon olimpijski będzie tak znakomity. Podopieczni Roberta Hrgoty prezentowali się jednak wybitnie w drugiej części sezonu, ale ciężko było znaleźć wśród nich wyraźnego lidera. Wybornie skakali także na mamutach i minimalnie przegrali z Austriakami Puchar Narodów.

Słoweńcy zdobyli drużynowo złoto na MŚ w lotach, a także złoto w Pekinie w konkursie zespołów mieszanych. Ich ekipa wywalczyła także srebro igrzysk, a indywidualnie 2. w Vikersund był Timi Zajc.

4
/ 8

Wygrani: Manuel Fettner (Austria)

36-letniemu Austriakowi niektórzy eksperci kończyli już kariery, ale on udowodnił, że potrafi skakać na najwyższym poziomie. Sensacyjnie zdobył srebro na normalnej skoczni w Pekinie, a także wywalczył złoto w drużynie. Niespodziewanie stał się pewnym członkiem austriackiego zespołu.

5
/ 8
Na zdjęciu: Karl Geiger
Na zdjęciu: Karl Geiger

Wygrani: Karl Geiger (Niemcy)

Niektórzy powiedzą, że Geiger to wielki pechowiec, bo mimo bycia w wybitnej formie, w żadnej imprezie nie okazał się najlepszy. Przywiózł z Pekinu jednak dwa brązowe medale (indywidualnie i w drużynie), a także do samego końca walczył o Kryształową Kulę z Kobayashim. Za Niemcem udany sezon.

6
/ 8

Przegrani: Halvor Egner Granerud (Norwegia)

W zeszłym roku dominował, a w tym nie zdobył niemal niczego. Przegrał rywalizację o 3. miejsce w klasyfikacji generalnej z Lindvikiem na ostatniej prostej, a z Pekinu wrócił z niczym. Jedną osłodą dla niego jest brąz wywalczony drużynowo na MŚ w lotach, ale z pewnością Norweg lepiej wyobrażał sobie ten sezon.

7
/ 8
Na zdjęciu: Piotr Żyła
Na zdjęciu: Piotr Żyła

Przegrani: Reprezentacja Polski i trener Michal Doleżal

Niestety, w tym gronie znajdzie się także kadra Polski. Jedyną osłodą pozostaje brąz igrzysk Dawida Kubackiego na skoczni normalnej. Piotr Żyła dwa razy, a Kamil Stoch raz stanęli na podium. Pozostali skoczkowie, chociażby Andrzej Stękała i Jakub Wolny nie prezentowali dawnego poziomu. Końcówka wyglądała już trochę lepiej od bardzo słabego początku, ale nie zmieniło to obrazu sezonu. Z posadą pożegna się Michal Doleżal, a na domiar złego wybuchł konflikt pomiędzy PZN i zawodnikami.

8
/ 8

Przegrani: Severin Freund (Niemcy)

Freund w końcu wygrał walkę z kontuzjami i przed igrzyskami olimpijskimi prezentował się naprawdę dobrze. Nie znalazł jednak uznania Stefan Horngachera, co wywołało dyskusje i ostatecznie nie pojechał do Pekinu. Później regularnie zdobywał punkty PŚ, ale zdecydował się zakończyć karierę.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (5)
avatar
INS_
28.03.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Bardzo mi się podobają te zestawienia zarobków. Jednak wcale w nich nie są uwzględnione koszty a także przychody które zawodnicy dostają z PZN i MKOL. Jeśli chodzi o koszty to bardzo łatwo wyli Czytaj całość
avatar
Stannn
28.03.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
,,36-letni Austriakowi niektórzy eksperci kończyli już kariery". Jaki to język?  
avatar
flo47
28.03.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Panie Arkadiuszu. Jak już zauważył PolishFan Żyła był na podium nie raz a dwa. Wypada też w takim podsumowaniu sezonu zauważyć, że Piotr Żyła w pucharze świata był najlepszym z naszych skoczków Czytaj całość
avatar
PolishFan
28.03.2022
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Zyla miał dwa podia. 3 w Lahti i 2 w Oberku  
avatar
yes
28.03.2022
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Nasi dotrwali do końca sezonu. Będziemy zaraz czytali, że mogło być jeszcze gorzej ;) Czytaj całość