Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

150 lat tradycji – Varsity Match w sobotę na żywo wyłącznie w Sportklubie!

Oxford vs Cambridge to rywalizacja niemal tak stara jak świat. Znana jest z walki na wielu frontach, a jedną z najsłynniejszych jest legendarny bój rugbistów, do którego dochodzi każdego roku. Najbliższe Varsity Match już w sobotę 2 kwietnia.

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Varsity Match Materiały prasowe / Sportklub / Varsity Match

W tym roku mija dokładnie 150 lat od rozegrania pierwszego Varsity Match, co czyni to wydarzenie jednym z najstarszych i najdłużej rozgrywanych na świecie. Jednocześnie to najważniejsza potyczka w amatorskim i uniwersyteckim rugby, choć słowa „amatorska” używamy nieco na wyrost, bo w meczach tych występowali wielokrotni reprezentanci swoich krajów, a nawet uczestnicy Pucharu Świata w rugby.

Aby w tym roku uczcić zacny jubileusz, organizatorzy Varsity Match zdecydowali się na rewolucyjny krok – po raz pierwszy od 75 lat postanowili, że spotkanie rozegrane zostanie nie w środku tygodnia, ale w sobotę. Wcześniej mecze te odbywały się zawsze o godz. 14.00 w drugi wtorek grudnia, od 2007 roku w czwartki, w tym roku będą jednak miały miejsce w weekend. Podobnie jak w kilku poprzednich latach, także i tym razem oba spotkania kibice w naszym kraju zobaczą na żywo wyłącznie na antenie Sportklubu – początek starcia kobiet o godz. 13.20, a mężczyzn o 16.20.

Varsity Match to nie tylko zwykła sportowa rywalizacja, to uosobienie ducha amatorskiego sportu i podkreślenie jak ważną rolę w życiu każdej społeczności ogrywa sport na poziomie uniwersyteckim. Do tego wyjątkowego wydarzenia obie ekipy przygotowują się całymi tygodniami, odbywając przy tym międzynarodowe tournée, a także serię meczów towarzyskich, mierząc się nawet z drużynami występującymi na co dzień w Premiership.

Mecz Oxford vs Cambridge to także solidny wkład w historię rugby. Ich premierowe spotkanie miało miejsce w 1872 roku, zaledwie kilka miesięcy po rozegraniu pierwszego międzynarodowego meczu pomiędzy Anglią i Walią. Do 1875 oba uniwersytety wystawiały do gry po 20 graczy, co wówczas było normą. W tym właśnie roku… postanowiły jednak zmienić reguły, desygnując do gry po 15 zawodników. Zmiana okazała się na tyle rewolucyjna, że wkrótce podążyły za nią także inne drużyny, a w 1877 roku przyjęta została jako międzynarodowy standard.

Od 1872 roku mecz rozgrywany jest – z małymi wyjątkami – co roku. Najpierw odbywał się na terenach jednej z ekip, po pięciu edycjach przeniesiono go na neutralny grunt, na Kennington Oval, na którym swoje pierwsze mecze rozgrywała także reprezentacji Anglii w rugby. W latach 80. XIX wieku potyczka gościła w wielu miejscach, m.in. na Rectory Field, wreszcie w 1887 roku spotkanie zostało przeniesione do Queen's Clubu w Fulham, w którym rozgrywane było aż do 1920 roku.

Wraz ze wzrostem zainteresowania kibiców i ta lokalizacja okazała się jednak zbyt mała, dlatego w grudniu 1921 roku zdecydowano, że kolejne Varsity Match organizowane będą na oddanym do użytku kilka lat wcześniej Twickenham Stadium, obiekcie, który dziś jest mekką nie tylko brytyjskiego, ale i światowego rugby. Na tym legendarnym stadionie gości aż do dziś, z małymi wyjątkami, kiedy to w czasie II wojny światowej mecze Oxford vs Cambridge rozgrywane były dwukrotnie na obiektach obu uczelni. Dotychczas odbyło się 138 spotkań tych drużyn. Częściej, bo 64-krotnie, zwyciężali w nich rugbiści z Cambridge. Ich rywale triumfowali 60 razy, a 14 spotkań zakończyło się remisami – ostatni nierozstrzygnięty bój miał miejsce w 2003 roku.

Nieco krótszą historię ma żeńska rywalizacja w Varsity Match, nie oznacza to jednak, że jest mniej emocjonująca. Spotkania kobiet z roku na rok stoją na coraz wyższym poziomie i dostarczają kibicom coraz większych wrażeń. Ich pierwsza potyczka miała miejsce 10 marca 1988 roku na Iffley Road w Oksfordzie. Wówczas kobiece rugby w uniwersyteckim wydaniu dopiero raczkowało, mało która uczelnia posiadała własną reprezentację, mimo tego postanowiono o organizacji żeńskiego Varsity Match.

Jak pokazały kolejne lata, decyzja ta była strzałem w dziesiątkę, dziś kobiece rugby jest bardzo popularne na Wyspach, a żeńskie sekcje klubów w Oxfordzie i Cambridge są ściśle zintegrowane z sekcjami męskimi, dzieląc wspólnie obiekty i mając do dyspozycji tej samej klasy trenerów. Kolejnym przełomem w Varsity Match było przeniesienie w 2015 roku spotkania na Twickenham Stadium. Od tamtej pory zarówno mecz mężczyzn, jak i kobiet odbywają się tego samego dnia na tym samym obiekcie, co jeszcze bardziej podnosi prestiż i rangę całego wydarzenia.

W dotychczasowej historii rozegrano 33 żeńskie spotkania Varsity Match, a Oxford prowadzi w nich 19:14.

Plany transmisyjne Sportklubu z Varsity Match 2022:
mecz kobiet, sobota 2 kwietnia, godz. 13.20 (na żywo)
mecz mężczyzn, sobota 2 kwietnia, godz. 16.20 (na żywo)

ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim
Kto wygra w Varsity Match 2022 w rywalizacji mężczyzn?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×