Nie dostaje trzynastki i czternastki. Lato szczery do bólu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Grzegorz Lato
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Grzegorz Lato
zdjęcie autora artykułu

Wielu emerytów w Polsce otrzymuje trzynastą i czternastą emeryturę. Programem tym objęty nie jest jednak m.in. Grzegorz Lato. Były piłkarz w rozmowie z "Faktem" zdradził, jakie ma w tym temacie zdanie.

W tym artykule dowiesz się o:

W kwietniu wypłacone zostaną pierwsze świadczenia dotyczące trzynastej emerytury. "Czternastka" na konta polskich emerytów trafi w drugiej połowie roku. Smakiem będą musieli się obejść byli medaliści olimpijscy, którzy pobierają tzw. emeryturę olimpijską. Ich bowiem trzynaste i czternaste emerytury nie dotyczą.

Sprawa ta dotyczy wielu byłych utytułowanych sportowców. W tym gronie znajduje się m.in. Grzegorz Lato, który był rozmówcą "Faktu". Dodajmy, że Sławomir Nitras swego czasu przyznał, iż nie ma co liczyć na zmianę przepisów w tej kwestii (więcej o tym przeczytasz TUTAJ).

- Nie mam z tym problemu. I tak co miesiąc otrzymuję dobre pieniądze. Nie oszukujmy się, są w Polsce ludzie w zdecydowanie gorszej sytuacji materialnej niż byli sportowcy i dla nich trzynaste i czternaste emerytury są kołem ratunkowym dla kulejącego budżetu - powiedział Lato.

ZOBACZ WIDEO: Michał Probierz zdradza, co pomyślał po obronionym przez Szczęsnego karnym

73-latek otrzymuje natomiast tzw. emeryturę olimpijską. Ta przysługuje byłym zawodnikom, którzy z igrzysk wrócili do kraju choćby z jednym medalem. Aby otrzymać to świadczenie, sportowiec musi spełniać kilka warunków - m.in. posiadać polskie obywatelstwo i mieć skończone 40 lat.

Lato spełnia te przesłanki. Jest bowiem medalistą IO z roku 1972 i 1976. Najpierw w Monachium razem z reprezentacją Polski zgarnął złote medale, a cztery lata później na jego szyi zawisł krążek koloru srebrnego.

Przypomnijmy, że od 2024 roku tzw. emerytura olimpijska wynosi 4203,04 zł brutto. Jest to kwota większa o nieco ponad 250 złotych niż w ubiegłym roku.

Zobacz także: Co się dzieje z Messim? Fani zaniepokojeni Co to było? Nagrali, jak "Lewy" zachował się wobec kolegi na treningu

Źródło artykułu: WP SportoweFakty