Nie ma szans. Legendy pozbawione pieniędzy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Przemysław Piątkowski / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
PAP / Przemysław Piątkowski / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
zdjęcie autora artykułu

Niebawem mnóstwo Polaków otrzyma 13. i 14. emeryturę. Jak dowiedział się "Fakt", program ten nie obejmie medalistów olimpijskich, którzy pobierają tzw. emeryturę olimpijską.

W tym artykule dowiesz się o:

W kwietniu wypłacone zostaną pierwsze świadczenia dotyczące trzynastej emerytury. "Czternastka" na konta polskich emerytów trafi w drugiej połowie roku. Wiadomo już, że smakiem będą musieli się obejść byli medaliści olimpijscy, którzy pobierają tzw. emeryturę olimpijską.

Z pewnością wielu z nich zastanawiało się, czy "13" i "14" także trafi do ich portfeli. Takie pytanie dziennik "Fakt" wystosował do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Odpowiedź jest jednoznaczna.

"Świadczenie pieniężne dla medalistów igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych tylko potocznie nazywane jest "emeryturą olimpijską" i nie jest do niego wypłacana trzynasta i czternasta "emerytura" - czytamy w odpowiedzi MSiT, którym zarządza Sławomir Nitras.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nie robiła tego od ponad dwóch lat. W końcu się przełamała!

Co więcej, wysokość tzw. emerytury olimpijskiej nie będzie poddawana waloryzacji. Dodajmy, że obecnie, od początku 2024 roku, sportowcy dostają miesięcznie 4203,04 zł brutto. Jest to kwota większa o nieco ponad 250 złotych niż w ubiegłym roku.

Przypomnijmy, że emerytura olimpijska obejmuje sportowców, którzy z igrzysk olimpijskich organizowanych od 2000 roku wrócili do kraju choćby z jednym medalem. Aby otrzymać to świadczenie, sportowiec musi spełniać kilka warunków - m.in. posiadać polskie obywatelstwo i mieć skończone 40 lat.

Zobacz także: Minister sportu postanowił go docenić. Zdjęcia obiegają sieć 275 mln złotych. Nitras przedstawił jeden z priorytetów

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (1)
avatar
Pokuśnik
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Trzynastki i czternastki których nie otrzymają medalisci olimpijscy, Nitras przeznaczy na rekompensaty dla byłych UBEKÓW.