WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Protest tego sportowca skomentował nawet Obama. Futbolista wywołał wojnę

Dla jednych jest bohaterem, który walczy o prawa obywatelskie. Dla innych - spryciarzem, który szukał okazji do większej popularności. Colin Kaepernick swoim zachowaniem wzbudził wielkie kontrowersje.
Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Getty Images / Kaepernick NFL (z prawej)

Jego "występ" wywołał burzę, jakiej chyba się nie spodziewał. Colin Kaepernick jest futbolistą NFL, zawodnikiem San Francisco 49ers. W sierpniu tego roku, podczas jednego z meczów przedsezonowych przeciwko Green Bay Packers, kamery nagrały, jak siedział podczas hymnu (równocześnie wciągana na maszt jest flaga narodowa). Zawodnik zaczął tłumaczyć powody swojej decyzji, czym z jednej strony zyskał poparcie części fanów, ale równocześnie spadła na niego ogromna fala krytyki.

Z Fidelem na koszulce

Kibice na stadionie buczeli i dalej buczą na zawodnika, który najpierw nie wstawał do hymnu, a potem - dalej na znak protestu - klęczał, gdy przed spotkaniem było słychać narodową pieśń Amerykanów. Razem z nim robią to już inni sportowcy z NFL, ale zaczęło się od Kaepernicka.

- Nie będę stawał na baczność wobec flagi narodowej kraju, który represjonuje czarnoskórych - powiedział, czym mocno zaskoczył opinię publiczną. Klub z San Francisco w ramach wolności wypowiedzi nie wyciągnął żadnych konsekwencji, więc futbolista... powtórzył swój protest. W internecie pojawiły się pierwsze negatywne opinie, że korzysta z "opieki" politycznie poprawnych mediów, które np. nie chcą zauważyć koszulek z podobizną Fidela Castro.

Protest Kaepernicka wziął się z wydarzeń ostatnich lat w USA. Zawodnik poparł międzynarodowy ruch "Black Lives Matter", co można przetłumaczyć jako "życie czarnoskórych jest cenne". Zrodził się po tym, jak amerykańska policja zastrzeliła kilkoro Murzynów, czasami w niejasnych lub nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.

Zawodnik jako przykład brutalności i bezwzględności stróżów prawa podaje m.in. zabicie Tamira Rice'a w listopadzie 2014 roku. 12-latek celował do ludzi z plastikowej atrapy broni, ale policjanci po przybyciu na miejsce zdarzenia zastrzelili chłopaka. Zostali uniewinnieni przez sąd. Bronili się twierdząc, że nikt im nie przekazał informacji o zabawce i wieku podejrzanego, zaś po przybyciu na miejsce Rice sięgnął po "pistolet".

Z kolei w Baltimore w kwietniu 2015 roku policjanci aresztowali 25-letniego czarnoskórego Freddiego Graya, którego następnie pobili w areszcie na śmierć. - Policja powinna chronić wszystkich obywateli, a niewinne osoby jak Gray czy Rice nie żyją - mówił Kaepernick. Przeciwnicy mówią, że nie da się tak generalizować i podsuwają mu pod nos statystyki, z których wynika, że w 93 procentach przypadków zabójcami osób czarnoskórych były osoby czarnoskóre.

Porada od Trumpa

Jeszcze w sierpniu, przed startem rozgrywek, futbolista zmienił styl protestu - jak mówił - w uznaniu zasług amerykańskich żołnierzy. Zamiast siedzenia podczas hymnu, rozpoczęło się klęczenie na jednym kolanie, a do zawodnika dołączali inni sportowy z lig zawodowych. Trudno ocenić, na ile realne jest poparcie weteranów wojennych, którzy podobno przekazują oznaki wsparcia dla Kaepernicka. Na portalach społecznościowych widać za to filmy nagrane przez kibiców, na których deptali lub palili koszulkę futbolisty. On sam twierdził, że dostawał pogróżki.

Kaepernick jest znany także ze swojego charakterystycznego Kaepernick jest znany także ze swojego charakterystycznego "afro" (fot. Getty Images)

- Co za paradoks: flaga i hymn mają upamiętniać amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli walcząc o naszą wolność. Gdyby nie oni, nie mógłby sobie nawet siedzieć i protestować - powiedział Rex Ryan, trener Buffalo Bills.

Głos zabrali nawet: Donald Trump ("Niech stąd wyjedzie i poszuka sobie kraju, którego flaga i hymn mu się podobają") i Barack Obama ("Widok klęczącego sportowca dla kogoś, kto stracił bliskiego na wojnie, może nie być miły, jednak mamy wolność słowa i szanuję jego prawo do wyrażania w ten sposób swoich obaw").

126 mln dolarów

Rodney Harrison, były futbolista, zarzucał Kaepernickowi, że jest nie do końca czarnoskóry. - Ja jestem czarny i rozumiem te problemy, Colin nie - powiedział. Kaepernick jest synem białej 19-latki i Murzyna, który jednak zostawił matkę zawodnika jeszcze przed jego narodzinami. W tej sytuacji mały chłopiec został adoptowany przez "białe" małżeństwo - Ricka i Teresę Kaepernick z Fond du Lac w Wisconsin.

Polub SportowyBar na Facebooku
Zgłoś błąd
ESPN

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.