Tak mógł skończyć Lewandowski. Wybuch petardy zniszczył karierę niemieckiego bramkarza

Kapitan Biało-Czerwonych miał dużo szczęścia podczas incydentu na boisku w Bukareszcie. Historia futbolu zna bowiem przypadek, kiedy wygłup kibiców skończył się dramatycznie.

Piotr Bobakowski
PAP/EPA

Mecz eliminacji do mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku pomiędzy Rumunią i Polską zakończył się zwycięstwem Biało-Czerwonych (wynik 3:0, więcej czytaj tutaj), którzy pokazali na stadionie w Bukareszcie dojrzały futbol. Bohaterem spotkania został Robert Lewandowski, który zdobył dwa gole. Niedużo jednak brakowało do tego, żeby na początku drugiej połowy napastnik Bayernu Monachium zszedł z boiska.

W 54. minucie u stóp wychowanka Varsovii, który znalazł się w polu karnym polskiej drużyny, wybuchła petarda rzucona z trybun. "Lewy" złapał się za twarz i upadł na ziemię. Sytuacja wyglądała dramatycznie. Zawodnik leżał tam przez dłuższą chwilę, a po interwencji sztabu medycznego - wyraźnie ogłuszony - opuścił boisko. Na szczęście kapitan Biało-Czerwonych doszedł do siebie i wrócił do gry, strzelając w końcówce spotkania dwa gole.

- Myślałem, że spadła obok mnie raca. Stałem blisko, a dźwięk był głośny. W pierwszej chwili mnie zamroczyło, nic nie słyszałem. Sędzia zapytał, czy wszystko jest w porządku. Mówił, że nie muszę się spieszyć i dostanę tyle czasu, ile będę potrzebował. Na początku to do mnie nie docierało. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze - relacjonował po meczu w rozmowie z Polsatem Sport.

W przypadku "Lewego" incydent z petardą skończył się happy endem, ale - jak pokazuje historia futbolu - wcale nie musiało tak być.

Diagnoza jak wyrok

Lider Biało-Czerwonych mógł bowiem podzielić los niemieckiego bramkarza Georga Kocha, który w 2008 roku - występując w barwach Rapidu Wiedeń - został ranny po wybuchu petardy podczas derbowego meczu ligowego z wiedeńską Austrią (wynik 3:0).
PAP/EPA/Carmen Jaspersen PAP/EPA/Carmen Jaspersen
Do wypadku doszło w trakcie pierwszej połowy, która została z tego powodu przerwana na ponad kwadrans. W wyniku wybuchu Koch doznał urazu ucha i nie był w stanie kontynuować gry. Po zajściu piłkarz został natychmiast przetransportowany do szpitala.

- Obawiam się, że zawodnik mógł doznać uszkodzeń wewnętrznych części ucha, ale dopiero po dokładnym badaniu będzie można postawić diagnozę - mówił wówczas dziennikarzom lekarz Rapidu, Benno Zifko.

Robert Lewandowski: Przez wybuch nic nie słyszałem, oczy też ucierpiały

Badania szczegółowe przeprowadzone w szpitalu wykazały u bramkarza wiedeńskiego zespołu wstrząs, zapaść krążeniową, zaburzenia równowagi oraz poważne uszkodzenie słuchu. Diagnoza brzmiała dla niego jak wyrok. To był koniec kariery piłkarskiej utalentowanego bramkarza, przed którym do meczu derbowego z Austrią była perspektywa gry na wysokim poziomie i świetnych zarobków przez wiele lat.

NA DRUGIEJ STRONIE - MIĘDZY INNYMI - PRZECZYTASZ, CZY KOCHOWI UDAŁO SIĘ WRÓCIĆ DO PIŁKI I JAK ZMIENIŁO SIĘ JEGO ŻYCIE PO WYPADKU

Po wybuchu petardy w pobliżu Lewandowskiego mecz powinien zostać przerwany?