W tym artykule dowiesz się o:
Kochają wąsy bardziej niż Polacy
Jeśli wydaje wam się, że to nasi rodacy są największymi fanami wąsów, to jesteście w błędzie. Portugalczycy uwielbiają zarost pod nosem. W mieście Viseu odbywają się co roku spotkania miłośników wąsów.
W 2010 r. głośno było o akcji prowadzonej w internecie. Kibice domagali się, by reprezentanci Portugalii zapuścili wąsy na mistrzostwa świata w RPA (hasło akcji to ''Queremos a Seleccao com bigode na África do Sul'', czyli "Chcemy reprezentacji z wąsami w Południowej Afryce"). Apel poparło kilkadziesiąt tysięcy internautów.
Powstawały rozmaite przeróbki, na których widzieliśmy Cristiano Ronaldo i spółkę w nowych stylizacjach. Jednak piłkarze nie zdecydowali się na zmianę wizerunku. - Nie wyobrażam sobie siebie z wąsami. Stalibyśmy się obiektem żartów - stwierdził obrońca Paulo Ferreira.
W innej kwestii Portugalczycy także mają wiele wspólnego z Polską.
A Bola say Portugal and Poland are the most catholic countries in Europe, each is praying their star man shines. pic.twitter.com/jYw81yDCBw
— Sport Witness (@Sport_Witness) 28 czerwca 2016
Święty Ronaldo i Święty Lewandowski
Przed czwartkowym meczem o półfinał Euro 2016 w portugalskim dzienniku "A Bola" ukazała się wyjątkowa grafika. Widzimy na niej Roberta Lewandowskiego i Cristiano Ronaldo jako... świętych.
Gazeta przypomina, że Portugalia i Polska to najbardziej katolickie kraje w Europie. Ok. 81 procent Portugalczyków jest wyznania rzymskokatolickiego.
Zauważyć można wyraźny podział. O ile północ kraju jest mocno związana z Kościołem, o tyle na południu liczba osób praktykujących jest znacznie mniejsza.
Wspomniany obrońca Paulo Ferreira tak mówił przed mundialem w RPA w 2010 r.: - Moja mama dała mi po kontuzji (uraz kolana, który wyłączył go z gry na 8 miesięcy - przyp. red.) krzyżyk. Powiedziała mi, żebym całował go trzy razy przed wyjściem na murawę. Nie mogę z nim zagrać, ale zanim wyjdę na boisko, zrobię to. Zabiorę go na mistrzostwa - podkreślał Paulo Ferreira.
W innej statystyce Portugalczycy wypadają bardzo blado. A raczej... nisko.
To najniższy naród Europy
Patrząc na Cristiano Ronaldo, można by się pomylić. Gwiazdor Realu Madryt mierzy 186 cm (według innych źródeł 185 cm), czym mocno odbiega od średniej wzrostu swoich rodaków.
Portugalczycy są bowiem - według ostatnich badań - statystycznie najniższym narodem Europy. Średnia wzrostu mężczyzn urodzonych w 1980 r. wynosi 172 cm (a na początku XX wieku wynosiła zaledwie 164 cm).
Na czele rankingu znaleźli się Czarnogórcy (średnia 186 cm), wysoko plasują się także Holendrzy (183 cm). Polacy? Znaleźli się w środku zestawienia. Przeciętny Polak mierzy 178 cm.
Byli imperium kolonialnym
Od XV wieku Portugalia prowadziła politykę kolonialną. Za początek ekspansji uważane jest zdobycie w 1415 r. Ceuty. Wyprawy portugalskich podróżników owocowały odkrywaniem kolejnych terytoriów.
Pedro Alvares Cabral w 1500 roku odkrył ląd, który nazwał Terra de Vera Cruz (Ziemia Prawdziwego Krzyża). Mowa o Brazylii, która do 1822 r. była portugalską kolonią.
Portugalia miała także wiele terytoriów zależnych w Afryce (m.in. Angola i Mozambik - do 1975 r.), a nawet na Dalekim Wschodzie. Ostatnią jej kolonią było Makau, które w grudniu 1999 roku zostało przekazane w Chinach (utworzono Specjalny Region Administracyjny Makau, któremu przyznano autonomię na 50 lat).
Wielokulturowość widać choćby w reprezentacji Portugalii. Z Mozambiku pochodził jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Eusebio (na zdjęciu). Z graczy obecnej kadry Pepe urodził się w Brazylii, zaś Nani - w Republice Zielonego Przylądka. Cristiano Ronaldo przyszedł na świat nie w "kontynentalnej" części kraju, lecz na Maderze - wyspie na Atlantyku, która w 1418 r. stała się portugalską kolonią, a od 1978 r. ma status autonomicznego regionu.
Você fala português?
Na powyższe pytanie ("Czy mówisz po portugalsku?") twierdząco odpowie grubo ponad 200 mln osób. Choć w Portugalii mieszka tylko nieco ponad 10 mln osób.
To efekt prowadzonej przez lata polityki kolonialnej. Portugalski jest oficjalnym językiem m.in. w Brazylii, Angoli, Republice Zielonego Przylądka, Gwinei Bissau, Mozambiku, Gwinei Równikowej, na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej oraz w Makau i Timorze Wschodnim.
Tym samym portugalski jest w czołowej "10" najczęściej używanych języków świata.
New in our #placeswelike catalog but old in #bookstore history: the Livraria Bertrand in Lisbon is open since 1732 pic.twitter.com/7RShtT3icF
— StreetLib (@StreetLib) 10 marca 2016
Mają najstarszą działającą księgarnię na świecie
Livraria Bertrand - tak nazywa się najstarsza księgarnia na świecie, która działa do dziś. Została otwarta przed Pedro Faure w 1732 r. w Lizbonie (na Rua Direita do Loreto).
W 1755 r. miasto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Zniszczona została większość budynków, zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Księgarnię przeniesiono w inne miejsce - na Rua Garrett w dzielnicy Chiado. I jest tam do dziś.
Została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa (dowód - tutaj). Obecnie Bertrand to nie tylko legendarna księgarnia w Lizbonie, ale sieć księgarń działająca w całym kraju.
Najdłuższy most w Europie
17 kilometrów i 200 metrów - to długość Mostu Vasco da Gamy w Lizbonie. Łączy on brzeg rzeki Tag w Lizbonie z miejscowością Montijo, położoną po przeciwnej stronie rzeki.
Został otwarty w marcu 1998 r., przy okazji międzynarodowych targów Expo '98. Nadano mu imię słynnego podróżnika - w 500. rocznicę odkrycia drogi morskiej z Europy do Indii przez Vasco da Gamę.
Most kosztował ponad miliard dolarów. Został zbudowany w trzy lata.
Niepowtarzalne pieśni
"Fado" - to portugalskie słowo oznacza "los". Tak nazywa się także gatunek muzyczny, który narodził się w XIX w., w biednych dzielnicach Lizbony.
To przepełniona smutkiem i melancholią, chwytająca za serce pieśń wykonywana przed wokalistę lub wokalistkę przy akompaniamencie dwóch gitar. Najczęściej o miłości, zwykle tragicznej, niespełnionej. Także o stracie kogoś ważnego, tęsknocie.
Za największą postać fado uważana jest Amalia Rodrigues (po jej śmierci w 1999 r. w kraju ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a na jej pogrzeb przyszło ponad 100 tys. ludzi). Obecnie gwiazdami tego gatunku są m.in. Mariza (na zdjęciu), Dulce Pontes, Carminho, Cristina Branco czy Misia.
Fado w 2011 r. zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.