Jakub Kuzia mistrzem Polski w surfingu!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Bartosz Modelski - Sailspotting / Na zdjęciu: Jakub Kuzia
Materiały prasowe / Bartosz Modelski - Sailspotting / Na zdjęciu: Jakub Kuzia

Jakub Kuzia został w niedzielę mistrzem Polski w surfingu. Zawody odbyły się we Władysławowie w ramach 11. edycji ERGO Hestia Polish Surfing Challenge. Kuzia wywalczył wcześniej 24 sierpnia również złoty medal w kategorii juniorów.

W tym artykule dowiesz się o:

Zawody we Władysławowie odbywały się na prognozę i organizatorzy ERGO Hestia Polish Surfing Challenge 2017 doczekali się w końcu odpowiednich warunków, żeby przeprowadzić mistrzostwa Polski seniorów w surfingu. Rywalizacja odbyła się w niedzielę 3 września sierpnia i o złoty medal walczyło 32 uczestników. Zawody miały formułę otwartą więc mogli brać w nich udział także surferzy z innych krajów.

Zawodnicy byli oceniani według następujących kryteriów punktowych: Pop-Up+zjazd (do 1 pkt), Poor wave (do 2 pkt), Fair wave (do 4 pkt), Avarge wave (do 6 punktów), Good wave (do 8 pkt) oraz Excelent wave (do 10 pkt). Dokładniej można to zaobserwować na poniższym zdjęciu. Natomiast przy skalowaniu ocen sędziowie brali po uwagę trzy składowe: Kontrolę przejazdu i dynamikę tricków (w zależności od sekcji na fali), skalę trudności fali (jakość i wielkość), a także różnorodność trików.

Punktacja

Zawody rozpoczęły się od rywalizacji w ośmiu czteroosobowych grupach z których po dwóch najlepszych zawodników z każdej z grup zapewniało sobie awans do ćwierćfinałów. W tej fazie zdecydowanie najlepszy wynik osiągnął Australijczyk Sean Crowder, który uzyskał aż 14,6 punktu (8+6,6). Z Polaków najwyższe noty uzyskali Max Michalewski - 10,5 pkt (7,5+3), Jakub Kuzia - 9,8 pkt (4,5+5,3) i Adam Warchoł - 9 pkt (3,8+5,2).

W fazie ćwierćfinałowej także po dwóch najlepszych surferów z każdej grupy mogło uzyskać awans do półfinału. Na tym etapie najlepszy wynik osiągnął polski zawodnik, Adam Warchoł, który za swoje zaprezentowane umiejętności uzyskał 11,43 pkt (6+5,43). Za nim w tej samej grupie uplasował się Sean Crowder 10,6 pkt (6,1+4,5), a w pierwszym półfinale najwyżej sklasyfikowani zostali Jakub Kuzia 9,7pkt (5,5+4,2) oraz Bartosz Kulczyński 5,23 pkt (2,23+3).

Wielki finał to pokaz siły polskich surferów. Złoty medal i tytuł mistrza Polski wywalczył Jakub Kuzia za wynik 12,4 pkt (6,8+5,6). Drugie miejsce zajął ostatecznie Adam Warchoł, który uzyskał 10,97 pkt (5,1+5,87), a na najniższym stopniu podium stanął Sean Crowder z Australii - 9,8 pkt (5,3+4,5). Natomiast z brązowego medalu mistrzostw Polski cieszył się Bartosz Kulczyński - 5,13 pkt (3,1+2,03).

Kuzia wywalczył wcześniej 24 sierpnia w Chałupach złoty medal również w kategorii juniorów więc wygrał wszystko, co było wygrania. Tego samego dnia mistrzynią Polski juniorek została Julia Damasiewicz, a wśród seniorek zwyciężyła Karolina Wolińska.

W ramach 11. edycji ERGO Hestia Polish Surfing Challenge odbyły się jeszcze jedne zawody. 13 sierpnia również w Chałupach kobiety i mężczyźni rywalizowali w mistrzostwach Polski w SUP Wave. Tam triumfowali Marcin Popów i Julia Pietrasik.

Surfing jest jedna z nowych dyscyplin, która pojawi się na igrzyskach olimpijskich, które w 2020 odbędą się w Tokio. Możliwe, że zobaczymy tam także Polaków.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy któryś z polskich surferów wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Tokio?