Wielkie zwycięstwo Polaka. Pokonał wielokrotnego mistrza świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Arkadiusz Modlinski / Na zdjęciu: Jan-Krzysztof Duda
Materiały prasowe / Arkadiusz Modlinski / Na zdjęciu: Jan-Krzysztof Duda

Jan Krzysztof Duda pokazuje się ze świetnej strony w turnieju Aimchess Rapid. W półfinale pokonał 3:1 mistrza świata Magnusa Carlsena!

W tym artykule dowiesz się o:

Aimchess Rapid to turniej online w szachach szybkich. Jan Krzysztof Duda nie po raz pierwszy okazał się lepszy od Magnusa Carlsena. W półfinale Polak pokonał norweskiego szachistę 3:1. Panowie zagrali ze sobą cztery partie. Dwie z nich wygrał Duda.

Szczególnie ważny dla losów rywalizacji był drugi pojedynek, gdzie obaj zawodnicy nie ustrzegli się błędów, ale w końcówce to nasz zawodnik zachował zimną krew i wykorzystał fakt, że ma wygraną pozycję. Z kolei w czwartej partii Carlsen musiał pójść na całość i zwyciężyć, by doprowadzić do dogrywki. Również tam jednak notował pomyłki i zdecydował się poddać już po 33 posunięciach.

Norweg w tym tygodniu nie ma najlepszego okresu, bo choćby w poniedziałek pokonał go 16-letni Donnarumma Gukesh z Indii. Słabszy czas mistrza trzeba jednak umieć wykorzystać i Jan Krzysztof Duda to uczynił.

Polak zmierzy się w finale Aimchess Rapid z Szachrijarem Mamiedjarowem z Azerbejdżanu. Rywalizacja obu panów rozpocznie się już w czwartek, a swój finał będzie miała w piątek.

Aimchess Rapid to ósmy z dziewięciu turniejów Meltwater Champions Chess Tour. Pula nagród całego cyklu wynosi 1,6 miliona dolarów, a zakończy się on zawodami, które odbędą w dniach 11-20 listopada. Wówczas na starcie stanie czołowych ośmiu zawodników świata. Wśród nich znajdzie się Duda.

Jan Krzysztof Duda wygra Aimchess Rapid?