Garri Kasparow wróci do gry po 12 latach przerwy

Legenda szachów, Garri Kasparow, wróci do gry po 12-letniej przerwie. Rosjanin wystąpi w turnieju w USA, gdzie będzie rywalizował z dziewięcioma innymi graczami.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1997 r PAP / PAP/CAF-EPA Stan Honda / Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1997 r.

Garri Kasparow w latach 1985-1993 był mistrzem świata w szachach. W 2005 roku postanowił zakończyć profesjonalną karierę, a następnie skupił się na polityce. W 2008 roku był kandydatem na prezydenta Rosji.

Po 12 latach postanowił wrócić do gry. - Jesteście gotowi sprawdzić czy pamiętam ruchy? - zapytał Kasparow ogłaszając swój start w turnieju w St. Louis. Jego rywalami będzie dziewięciu innych szachistów. Udział w turnieju potwierdził m.in. obecny numer 1 światowego rankingu, Magnus Carlsen.

Na tę chwilę nie wiadomo czy legenda szachów na dłużej wróci do profesjonalnej rywalizacji. Kasparow w wieku 22 lat został mistrzem świata i wtedy był najmłodszym czempionem. Jego pojedynki z Anatolijem Karpowem przeszły do legendy. Obaj grali impulsywnie i ofensywnie.

Kasparow urodził się w azerskim Baku. Jego matka to Ormianka, a ojciec był żydowskiego pochodzenia. Przed laty Kasparowa opisywano jako potwora ze 100 oczami, który widzi wszystko.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Grosicki trenuje na wakacjach, Totti adoptuje bulldoga (WIDEO)
Czy Garri Kasparow wygra turniej w St. Louis?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×