Mocne słowa arcymistrza. Porównał Ukrainę do Polski

Napaść Rosji na Ukrainę jest szeroko komentowana na całym świecie. Głos w sprawie zabrał ostatnio Garri Kasparow. Jeden z najlepszych szachistów w historii nie przebierał w słowach.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1996 r AFP / Tom MIHALEK / Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1996 r.
- Władimir Putin toczy wojnę z wolnym światem. To jest trzecia wojna światowa, ona już się toczy - powiedział Garri Kasparow w rozmowie z TVN24.

Arcymistrz szachowy z 1980 roku mocno sprzeciwił się działaniom Władimira Putina, którego otwarcie nazywa "ludobójcą". Jednocześnie uważa, że prezydent Rosji zamierza posuwać się naprzód, wykorzystując szantaż jądrowy.

- Dla Putina Ukraina jest taka sama jak Polska dla Stalina. Nie rozpoznaje Ukrainy jako państwa - wyjaśnił Kasparow.

- Putin nie zatrzyma się, póki Ukraina nie zostanie zniszczona jako suwerenny kraj i nie zostanie przejęta przez Rosjan. Nie ma żadnych negocjacji - dodał.

ZOBACZ WIDEO: Miał zawał serca na boisku! Wrócił do gry

Zdaniem Kasparowa jedynym ratunkiem jest totalna izolacja Rosji. Ma na myśli zakaz transakcji finansowych, dyplomatyczną izolację, odwołanie dyplomatów z Moskwy czy konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów.

- Trzeba się upewnić, że nie mają żadnego wyboru, tylko że muszą się przeciwstawić Putinowi i wykorzystają każdy środek, który mają w dyspozycji. Ich pieniędzy należy użyć do pomocy Ukrainie - zakończył.

Czytaj także:
Jakub Laskowski, arbiter CAS, o proteście Rosjan: Uratować ich może tylko jedno!
Co z meczem Rosja - Polska? Rzecznik PZPN przekazał wieści

Czy zgadzasz się ze słowami Garriego Kasparowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×