Rosjanie piszą o "odważnej decyzji". Mamy nowe informacje ws. kwalifikacji olimpijskich

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Na zdjęciu: Inna Deriglazova (po prawej)
Getty Images / / Na zdjęciu: Inna Deriglazova (po prawej)
zdjęcie autora artykułu

W środę rosyjski portal sport-express.ru poinformował, że Igrzyska Europejskie w Krakowie stracą status kwalifikacji olimpijskich w szermierce. Zapytaliśmy jednego z działaczy, czy taki scenariusz jest realny.

W tym artykule dowiesz się o:

"Polska została ukarana za dyskryminację sportowców z Rosji. Odważna decyzja" - tak brzmi tytuł artykułu, który ukazał się na portalu sport-express.ru. Rosjanie uważają, że Igrzyska Europejskie w Krakowie na pewno stracą status kwalifikacji do XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, biorąc pod uwagę szermierkę.

Wszystko przez to, że nie zamierzamy pozwolić sportowcom z Rosji i Białorusi wystąpić na turnieju w Krakowie. W tekście na rosyjskiej stronie nie odniesiono się jednak do wszystkich aspektów całej sprawy.

Przede wszystkim nie ma jeszcze stuprocentowej decyzji o odebraniu olimpijskich kwalifikacji indywidualnych w szermierce podczas Igrzysk Europejskich. Tymczasem według rosyjskich mediów sprawa jest przesądzona.

- Status kwalifikacji olimpijskich w rywalizacji drużynowej jest podtrzymany, natomiast jeśli chodzi o zmagania indywidualne, to liczymy się z tym, że możemy je stracić - mówi nam Andrzej Kozioł, członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego.

Po chwili nasz rozmówca wyjaśnił, skąd wynikają te rozbieżności. - Wedle zapisu MKOl-u Rosjanie i Białorusini nie mogą brać udziału w zawodach drużynowych. Co do rywalizacji indywidualnej, to te dwa kraje rozmawiają obecnie z Węgrami, by stworzyć osobny turniej kwalifikacyjny, który pozwoli ich później dopuścić do igrzysk - dodaje Kozioł.

Członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego uspokaja, że nie ma mowy o tym, aby w Krakowie odwołano turniej indywidualny wobec kombinacji stosowanych przez Rosję i Białoruś.

- Zawody indywidualne odbędą się pod rangą Igrzysk Europejskich i przyjadą do Krakowa najlepsi zawodnicy ze Starego Kontynentu poza Rosjanami i Białorusinami, których po prostu nie wpuścimy, tak jak wcześniej zapowiedzieliśmy - kończy.

Przypomnijmy, że Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca - 2 lipca.

Czytaj także: Nie wpuścili Rosjan. Błyskawiczna reakcja Kremla

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Potężna bomba. Bramkarz nie miał żadnych szans

Źródło artykułu: WP SportoweFakty