Wicemistrz olimpijski porzucił Rosję. Grozi mu więzienie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / bidasergey / Na zdjęciu: Violetta i Siergiej Bida
Instagram / bidasergey / Na zdjęciu: Violetta i Siergiej Bida
zdjęcie autora artykułu

Siergiej Bida i jego żona Violetta oraz Konstantin Łochanow zdecydowali się wyjechać z kraju i uciec do USA. Troje szermierzy stara się o amerykańskie obywatelstwo. Rosjanie przypominają im, że to zdrada.

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku postawiła niektórych sportowców przed trudnym wyborem. Siergiej Bida i jego żona Violetta zdecydowali się szybko opuścić kraj i udać się do USA. Tak postanowił uczynić również inny szermierz, Konstantin Łochanow.

Teraz cała trójka ubiega się o amerykański paszport. Ich celem jest występ w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wspiera ich w tym Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski (USOPC) oraz związek szermierczy (USA Fencing). Portal USA Today przekazał, że specjalny list wpłynął już do Kongresu.

Prezes amerykańskiej federacji szermierczej, Phil Andrews, osobiście wsparł Rosjan w ich staraniach. "Powyższe trzy osoby wykazały się poświęceniem i to z dużym kosztem osobistym. Naraziły swoje życie, aby móc reprezentować nasz naród, dlatego proszę, abyście dołożyli wszelkich starań, aby wesprzeć ich w tej nadzwyczajnej sytuacji" - napisał w liście skierowanym do parlamentarzystów.

ZOBACZ WIDEO: Jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Zobacz, skąd "wrzuciła" nagranie

Mówiąc o "narażeniu życia", Andrews miał na myśli to, że rosyjskie władze wystawiły list gończy za sportowcami. Portal sport-express.ru już przypomniał, że Siergiej Bida i jego żona Violetta byli związani z Gwardią Narodową i nielegalnie opuścili swoje jednostki wojskowe. Takie zachowanie jest w Rosji zagrożone karą pozbawienia wolności od 5 do 10 lat.

Amerykanie chcą, aby Rosjanie startowali w ich barwach na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Obecnie trudno będzie uzyskać prawo do rywalizacji we francuskiej stolicy w turnieju indywidualnym, ale zawodników można zgłosić do drużyny. Reprezentacja USA w szpadzie nie zdobyła jeszcze kwalifikacji olimpijskiej, dlatego każda pomoc jest dla federacji bardzo cenna.

Tym bardziej że Sergiej Bida ma na swoim koncie wielkie sukcesy. Jeszcze kilka lat temu był pierwszy na liście rankingowej. W 2019 roku wywalczył srebro mistrzostw świata. Potem dorzucił jeszcze do tego drugie miejsce w rywalizacji drużynowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

Violetta Bida (panieńskie nazwisko Chrapina) również na ma koncie srebrny medal mistrzostw świata, wywalczony w 2019 roku w Budapeszcie. Odnosiła także sukcesy w mistrzostwach Europy.

Z kolei Łochanow był dwukrotnym mistrzem świata juniorów w szabli. Indywidualny występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio ukończył na siódmej pozycji. Jego żoną była utytułowana rosyjska szablistka, Sofija Pozdniakowa.

Czytaj także: Nowy sąsiad Huberta Hurkacza w rankingu. Duży awans innego Polaka Iga odjeżdża. Z samego rana opublikowano najnowszy ranking WTA

Źródło artykułu: WP SportoweFakty