KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ME w Szermierce Toruń 2016: Inauguracja oraz wyniki po pierwszym dniu zawodów

W poniedziałek 20 czerwca 2016 roku w Arenie Toruń rozpoczęły się 29 Mistrzostwa Europy w Szermierce. Po ceremonii otwarcia zawodów, rozegrano półfinały i finały pierwszego dnia zawodów.

 Redakcja
Redakcja

W szabli najlepszą okazał się 31-letnia Rosjanka Zofia Wielika, która wywalczyła w Toruniu swój czwarty, a drugi z rzędu złoty medal mistrzostw Europy. W finale obrończyni tytuły pokonała 15:10 młodszą o 10 lat Węgierkę Annę Marton. W tej broni rywalizowało 47 zawodniczek.

Na najniższym stopniu podium stanęły pięciokrotna triumfatorka tych zawodów w turnieju indywidualnym Ukrainka Olga Charłan i ubiegłoroczna srebrna medalistka Francuzka Charlotte Lembach.

Wyniki:

Ćwierćfinały

Ołga Charłan (Ukraina) – Aleksandra Socha (Polska) 15:14
Sofia Wielika (Rosja) – Nora Garam (Węgry) 15:13
Anna Marton (Węgry) – Jana Jegorian (Rosja) 15:9
Charlotte Lembach (Francja) – Bianca Pascu (Rumunia) 15:9

Półfinały

Wielika – Charłan 15:13
Marton – Lembach 15:7

Finał

Wielika – Marton 15:10
Kolejność: 1. Wielika, 2. Marton, 3. Charłan, Lembach, 5. Jegorian, 6. Socha, 7. Pascu, 8. Garam.

Miejsca pozostałych Polek: 17. Małgorzata Kozaczuk, 26. Bogna Jóźwiak, 41. Katarzyna Kędziora.

We florecie mężczyzn triumfował Rosjanin Timur Safin, który został tegorocznym mistrzem Europy. W finale brązowy medalista światowego czempionatu z Kazania z 2014 roku pokonał 15:9 Francuza Erwanna Le Pechoux. Najlepszy z Polaków – Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) zajął 31. miejsce.

To drugi tytuł mistrza Starego Kontynentu wywalczony przez rosyjskiego florecistę. Brązowe medale zdobyli 27-letni Włoch Giorgio Avola i młodszy od niego o trzy lata Niemiec Andre Sanita. W Toruniu rywalizuje 66 florecistów.

Polacy na odległych pozycjach. Wśród 66 florecistów Piotr Janda zajął 31. lokatę, jego brat bliźniak Michał był 44., Michał Siess (obaj Sietom AZS AWFiS) został sklasyfikowany na 33., natomiast Leszek Rajski (Wrocławianie) na 34. miejscu.

W ramach inauguracji, w której usłyszeliśmy polskich artystów m.in. Aleksandrę Olczyk – sopran, Vadima Brodskiego – światowej sławy skrzypka, obejrzymy polską młodzież szermierczą, a wszystko to w rytm znanych utworów Paganiniego i Wieniawskiego.

Gościem honorowym był multimedalista Egon Johann Franke, który zaszczycił wszytkich uczestników mistrzostw jak również miłośników tej dyscypliny swoją obecnością z żoną Elżbietą Franke (z d. Cymerman), która także była znaną florecistką i olimpijką.

Egon Franke urodził się 23 października 1935 roku w Gliwicach i jako pierwszy polski obywatel zdobył złoty medal olimpijski w szermierce. Trzykrotnie startował na IO, zawsze we florecie. Na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie był członkiem drużyny, która odpadła w ćwierćfinale. Podczas igrzysk olimpijskich w 1964 w Tokio został mistrzem we florecie indywidualnie. Na tych samych igrzyskach wywalczył srebrny medal w drużynie (wraz w Ryszardem Parulskim, Januszem Różyckim, Zbigniewem Skrudlikiem i Witoldem Woydą). Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Meksyku zdobył swój trzeci medal olimpijski – brązowy w drużynie (z Adamem Lisewskim, Parulskim, Skrudlikiem i Woydą). Był też brązowym medalistą mistrzostw świata we florecie indywidualnie (w Gdańsku w 1963), wicemistrzem drużynowym we florecie (w 1963 w Gdańsku) i czterokrotnym brązowym medalistą MŚ we florecie (1961 w Turynie, 1962 w Buenos Aires, 1966 w Moskwie i 1967 w Montrealu). Ponadto miał także epizod z szablą. Wraz z drużyną wywalczył tytuł mistrza świata w tej odmianie broni w 1962 w Buenos Aires. Zdobył tytuł mistrza Polski we florecie (1962) i wicemistrza w 1957 i 1967. Trzykrotnie był też mistrzem Polski w drużynie. Zajął 4. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego 1964. Startował w barwach Budowlanych Gliwice (1952-1955), CWKS Warszawa (1955-1957) i Piasta Gliwice (1957-1971). Po zakończeniu kariery został trenerem kadry narodowej Włoch, gdzie nadal mieszka.

Więcej informacji na Stronie: http://www.efc2016.eu/pl/

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×