KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Afera wokół Aleksandry Sochy. Polski Związek Szermierczy tłumaczy sytuację

Po naszej rozmowie, w której jedna z najlepszych polskich szablistek ostatnich lat zdradziła, że działacze zażądali od niej 185 tys. zł za umożliwienie startów w reprezentacji USA, rozpoczęła się burza. Otrzymaliśmy wyjaśnienia ze strony związku.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Aleksandra Socha po jednej z walk podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) PAP/EPA / JOSE MENDEZ / Aleksandra Socha po jednej z walk podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016).
- Działacze używają zawodników do wspierania swoich własnych interesów, a nie odwrotnie. Wszystko było warte tego, aby jak najszybciej uciec od polskiego związku. Za to, jak postąpili ze mną, powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie - mocne słowa, których Aleksandra Socha (a właściwie od jakiegoś czasu Shelton po ślubie z amerykańskim żołnierzem) użyła w rozmowie z WP SportoweFakty.pl (TUTAJ przeczytasz całą rozmowę >>) odbiły się głośnym echem. Kibice pytają, jak to możliwe, że tak utytułowana zawodniczka została w taki sposób potraktowana przez Polski Związek Szermierczy.

Jak już informowaliśmy, próbowaliśmy skontaktować się z działaczami, aby uzyskać ich komentarz do tej sytuacji. Mimo wielu prób (telefonicznych oraz mailowych) nie udało się. Aż do publikacji wywiadu. Kiedy udostępniliśmy rozmowę naszym Czytelnikom nagle na skrzynce mailowej pojawiła się odpowiedź od dyrektora generalnego PZSzerm, Jacka Słupskiego. Odpowiedź na nasze pytania.

- Zawodniczka odbyła kilka spotkań w biurze PZSzerm w obecności prezesa, mojej oraz dyrektora sportowego. Każdorazowo zapewnialiśmy zawodniczkę o chęci pomocy i wsparcia ze strony związku w powrocie do przygotowań do najważniejszych startów w sezonie - w taki sposób Słupski odpowiada na zarzut, że działacze nie chcieli pomóc zawodniczce po jej powrocie po urodzeniu syna.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Bez dopingu na meczu Wisły Kraków. "Cała liga powinna mówić o problemie"
Mamy słowo przeciwko słowu. Socha twierdzi, że nie otrzymała wsparcia, związek stoi na stanowisku, że propozycja takiego wsparcia padła. A co z 43 tys. euro, które PZSzerm miał zażądać od zawodniczki za skrócenie karencji (z automatu wynosi ona 3 lata) i pozwolenie na starty w reprezentacji USA. Skąd taka kwota?

- Kwota została wyliczona na podstawie wydatków poniesionych na zawodniczkę przez PZSzerm od igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - poinformował nas Słupski.

Kontynuował: - Zostaliśmy poinformowani przez zawodniczkę o chęci zmiany reprezentacji pod koniec sierpnia 2018. 22 września 2018 (...) Zarząd zdecydował o wydaniu warunkowej zgody na zmianę reprezentacji oraz skrócenie 3-letniego okresu karencji, polegającej na konieczności uiszczenia kwoty w wysokości 43 tys. euro (...) Na tej podstawie wystosowaliśmy pismo do federacji USA, która odpowiedziała nam, że nie jest gotowa na zapłatę takich środków.

Czytaj także: Marek Bobakowski: Polskie Związki Wstydu. Działacze nie dorastają do pięt sportowcom (komentarz) >>

I dalej: - Pod koniec grudnia otrzymaliśmy pismo od firmy z USA, która zajmuje się sprzedażą sprzętu szermierczego, o chęci rozliczenia się z PZSzerm w postaci rzeczowej a nie finansowej (w postaci sprzętu szermierczego na rzecz PZSzerm). Aby nie blokować zawodniczki w przygotowaniach olimpijskich w barwach USA, Zarząd PZSzerm dnia 3 stycznia 2019 zgodził się na tę propozycję. Mamy jednak świadomość, że warunkiem otrzymania sprzętu szermierczego przez PZSzerm jest decyzja o zniesieniu 3-letniej karencji zawodniczki przez Polski Komitet Olimpijski. Póki co nie ma takiej decyzji - czytamy w mailu.

Czy kwota - nazwijmy ją "transferowa" - to w szermierce standard? Czy są zapisy regulujące takie sytuacje? - Taka procedura zapisana jest w wielu sportach, w tym również w sportach walki (np. jest uregulowana przez światową federację zapasów). W naszej międzynarodowej federacji nie ma takich zapisów, ale nie ma również informacji o braku możliwości zastosowania takiej procedury, a więc nie ma żadnej sprzeczności ani naruszenia przepisów - odpowiedział Słupski.

Słupski dodał, że odkąd pełni swoją funkcję (od stycznia 2009) w Polskim Związku Szermierczym nie było sytuacji zmian barw reprezentacyjnych przez jakiegokolwiek zawodnika.

Czy Polski Związek Szermierczy postąpił słusznie żądając od Aleksandry Sochy zapłaty 43 tys. euro?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (26)
 • Rick Grimes Zgłoś komentarz
  Reprezentowała Polskę, kasę od związku przytuliła następnie zauważyła, że w USA może się rozwinąć czy ma lepsze zaplecze treningowe tylko warunek był jeden, zacząć reprezentować
  Czytaj całość
  USA. Teraz musi pokryć kwotę jaką wydał na nią związek i bardzo dobrze, że musi zapłacić więc teraz wydaje mi się, że zaczęła wymyślać różne historyjki.
  • p_ Zgłoś komentarz
   Najbardziej zastanawiające w tej całej sytuacji jest to, czemu zawodniczka chce zmienić barwy narodowe, przecież dość powszechne jest to, że sportowcy mieszkają na stałe w inny kraju, a
   Czytaj całość
   reprezentują barwy swojego państwa Domyślam się, że zawodniczka miała powód, żeby podjąć taką, a nie inną decyzję, czyżby kolejny "profesjonalnie" działający związek ? to już pozostawiam w formie pytania,
   • Leszek Bednorz Zgłoś komentarz
    Rozumiem obie strony konfliktu. Racja jak zwykle jest w połowie drogi. Z innych dyscyplin wiemy np. że niejaki siatkarz Leon też musiał swoje odczekać!
    • Leszek Bednorz Zgłoś komentarz
     Rozumiem obie strony konfliktu. Racja jak zwykle jest w połowie drogi. Z innych dyscyplin wiemy np. że niejaki siatkarz Leon też musiał swoje odczekać!
     • Leszek Bednorz Zgłoś komentarz
      Rozumiem obie strony konfliktu. Racja jak zwykle jest w połowie drogi. Z innych dyscyplin wiemy np. że niejaki siatkarz Leon też musiał swoje odczekać!
      • David Begowski Zgłoś komentarz
       Wg mnie dobrze postąpli zainwestowali w nią pieniądze jak chce być amerykańska?? To wstyd trochę dla Polski ja bym z nią pogadał czemu to zrobiła trochę mam wrażenie że w Polsce nie
       Czytaj całość
       szanuję się sportowców olimpijskich przykro że odchodzi
       • Olo77 Zgłoś komentarz
        Cóż transfer to transfer i nie ma co świrować.
        • rano Zgłoś komentarz
         No to może niech działacze oddadzą premie które brali gdy dziewczyna wygrywała. Zobaczymy czy więcej w nią zainwestowali czy więcej za jej walki wyciągneli kasy.
         • Teodor Muflon Zgłoś komentarz
          Dziewczyna wyszła za mąż, dajcie jej spokój. Uważają ją za swoją własność? Walczyła dla Polski, promowała nasz kraj, te przepisy o roszczeniach finansowych to jakieś
          Czytaj całość
          cudactwo.Powinien interweniować minister sportu, bo wstyd na cały świat.
          • Michał Fehr Zgłoś komentarz
           Jak nigdy nie loguję się i nie komentuję to teraz musiałem to zrobić, bo niedobrze się robi czytając komentarze wielkich obrońców uciśnionych... Po 1. Do pana którego siostra
           Czytaj całość
           trenowała szermierkę klubie. Trenowanie w klubie a obecność w kadrze Polski to dwie zupełnie różne sprawy, warto doczytać zanim się skomentuje. Po 2. U większość komentujących panuje problem z czytaniem ze zrozumienie i radzę wrócić do szkoły bo jest to jedna z podstawowych umiejętności. Nie chodzi tu o to, że związek może bądź nie może udzielić zgody pani Aleksandrze na występy w barwach USA. Natomiast występowała ona w zawodach międzynarodowych w barwach Polski i karencja zgodnie z przepisami wynosi 3 lata. W piłce nożnej na przykład w takiej sytuacji nie ma żadnej możliwości zmiany barw narodowych i nikt nie płacze z tego powodu, a pani Socha będąc zawodniczką tyle lat powinna chyba dobrze znać przepisy. Z tego co czytam związek może wykazać się dobrą wolą i skrócić karencję bo bez tego pani Socha na Igrzyskach w przyszłym roku nie wystąpi a chyba na tym jej najbardziej zależy. Tylko, że związek odpowiada za sukcesy naszych sportowców w tej dyscyplinie sportu a pani Socha może być rywalką do medalu którejś z naszych dziewczyn na przyszłorocznych Igrzyskach i nikogo nie powinno dziwić, że chcą zyskać w ten sposób jakieś korzyści, choćby na przygotowanie do Igrzysk innej zawodniczki. Ludzie pomyślcie, związek sportowy to nie jest działalność charytatywna. W zasadzie mogli stwierdzić, że nie wydają zgody na skrócenie karnencji, proszę czekać 3 lata i o to też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji, takie ich prawo. Poszli na ustępstwa i z tego co czytam dalej wszystko jest uzgodnione i czekamy na decyzję PKOl, co myślę, że nie jest kłamstwem bo w PKOl można się wszystkiego dowiedzieć, więc pan dyrektor, aż tak by nie ryzykował. A teraz już tylko moja opinia. Wydaje mi się, że pani Socha nie widząc jaka jest sytuacja poszła i wylała żale w mediach jaki to związek zły i niedobry i nie chce jej pozwolić wystartować na Igrzyskach zamiast się zainteresować i dowiedzieć w jakim stadium jest jej sprawa i co powoduje, że musi poczekać. I jeszcze apel do czytelników, mniej ględzenia, więcej myślenia. Krytykować jest bardzo łatwo nie będąc na miejscu drugiej osoby.
           • Seb Kafar Zgłoś komentarz
            Powinni ją pozbawić obywatelstwa i dożywotnio zakazać wjazdu do kraju.
            • Jarek Witkowski Zgłoś komentarz
             Handel niewolnikami ma się dobrze, niewolniku haruj a może dopłacimy za twoje starty ale jak wyjedziesz z kraju to wszystko będziesz zmuszony oddać bo nieważne ile lat dla kraju
             Czytaj całość
             występowałeś. Do póki jesteś nasz dostaniesz na papu ale jak nas opuścisz to będziesz rzygał tym co ciebie karmiliśmy... Pamiętaj, nikt ciebie dobrze nie złupi jak swoi pazerniacy...
             • Leon Cybulski Zgłoś komentarz
              Haracz od niewolnictwa, mąż pani Sochy jest oficerem amerykańskim.Wstyd na cały świat,zwykłe zakamuflowane żebractwo ! krajan
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×