Wysyp medali paraolimpijczyków

21 medali, w tym 5 złotych, zdobyli reprezentanci Polski w rywalizacji osób niepełnosprawnych w turniejach w Kazachstanie, we Włoszech i Hiszpanii. To zawody zaliczane do kwalifikacji do igrzysk w Paryżu.

JF
polska kadra paratenisistów stołowych Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: polska kadra paratenisistów stołowych
- W marcowych turniejach startowali głównie zawodnicy i zawodniczki ubiegający się o awans paraolimpijski z rankingu światowego. Więcej osób mających już zagwarantowany występ we francuskich igrzyskach zobaczymy w dniach 26-29 marca w Polish Para Open we Władysławowie - mówił Andrzej Ochal, szkoleniowiec główny naszej reprezentacji.

Jak wyglądały dotychczasowe marcowe występy Biało-Czerwonych?

W Astanie dorobek wyglądał następująco - 8 medali (2-3-3). Na najwyższym stopniu podium stanęli: w klasie 10 Igor Misztal i 11 Maciej Makajew, po srebro sięgnęli: Piotr Grudzień (8) i Ewa Cychowska (11), a także w grze deblowej Igor Misztal i Maksym Chudzicki (MD 18). Z kolei brązowe krążki wywalczyli: Michał Deigsler (7), Maksym Chudzicki (8) i Dorota Nowacka (11).

Bilans startu w Lignano Sabbiadoro był tylko nieco skromniejszy - 6 krążków (2-1-3). Zwyciężyli występujący na wózku wicemistrz tokijskich igrzysk Rafał Czuper (klasa 2) w singlu oraz Dorota Nowacka i Krystyna Łysiak (WD 22). Srebrną medalistką Łysiak (11) została indywidualnie, a brązowymi Deigsler (7) i Makajew (11), debliści Czuper i Tomasz Jakimczuk (MD 4).

Solidnie nasi reprezentanci spisali się także w ITTF Fa20 Costa Brava Spanish Para Open w Platja d’Aro - 7 medali (1-2-4). Ponownie triumfował Czuper, a finałowe pojedynki przegrali Maciej Nalepka (3) i Deiglser (7). Brązowe krążki w klasie 11 wywalczyli Makajew i Łysiak, a w grze podwójnej: Czuper i Jakimczuk MD 4 oraz Łysiak i Cychowska WD 22.

Ostatnim turniejem zaliczanym do eliminacji paraolimpijskich będzie ITTF Fa20 Polish Para Open we Władysławowie (COS OPO Cetniewo) w dniach 26-29 marca. Zaraz po tej imprezie ogłoszony zostanie ranking decydujący o awansie na igrzyska w stolicy Francji. - Ale to nie koniec szans, bowiem na maj zaplanowane są kwalifikacje w Tajlandii, a później będziemy można jeszcze otrzymać tzw. dziką kartę - przyznał trener Ochal.

Zagwarantowany udział w paraolimpijskich zawodach na przełomie sierpnia i września mają mistrzowie Europy z 2023 roku z angielskiego Sheffield: Karolina Pęk (klasa 9), multimedalistka igrzysk osób niepełnosprawnych Natalia Partyka (10) i Patryk Chojnowski (10), a także Dorota Bucław (2) i Czuper.

- Na na pierwszych miejscach w rankingu sklasyfikowani są: grający na wózkach Rafał Czuper i Dorota Bucław oraz w klasach stojących Karolina Pęk i Patryk Chojnowski. Na trzeciej pozycji plasuje się Natalia Partyka - dodał selekcjoner reprezentacji.

Łącznie z rankingu awans na igrzyska paraolimpijskie wywalczy 280 osób, 166 zawodników i 114 zawodniczek. W poszczególnych klasach mężczyzn kwalifikację zdobędzie od 10 do 20 pingpongistów, a u kobiet od 9 do 15, tym że w klasie 1 są trzy miejsca do obsadzenia.