W sumie zgłosiło się ponad 6100 (!) zawodniczek i zawodników, dlatego w niektórych kategoriach wiekowych rywalizowało po 600-700 i więcej osób. O skali trudności niech świadczy fakt, że tylko w grze pojedynczej Tomicki odniósł 9 zwycięstw, zaś Adamiak 10. Najpierw grupowe gry eliminacyjne, a potem bardzo długa faza pucharowa.
Obydwaj Polacy, w tym sezonie grający na szczeblu 1. ligi (zaplecze Lotto Superligi), większość meczów wygrali po 3:0, m.in. w półfinałach: Tomicki z Koreańczykiem Lee Soonu i Adamiak z Grekiem Ioannisem Vlotinosem.
W finałach mieli przeciwników z najwyższej półki, tzn. Jarosław Tomicki (KTS Gliwice) rywalizował z portugalskim kadrowiczem Joao Monteiro, a Grzegorz Adamiak (KTS Energa Manekin Toruń) z byłym reprezentantem Rosji Maksimem Szmyriewem. Bliżej zwycięstwa był grający trener torunian, który miał meczbola w 4. secie; przegrał 2:3. Z kolei „Atom” Tomicki uległ występującemu ostatnio w superligowym SBR Dojlidy Białystok Monteiro 1:3.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: wakacje Sabalenki. Co za widok!
Warto przypomnieć, że w latach 90. Tomicki zdobywał medale ME kadetów i jako nastolatek dostał się do seniorskiej kadry narodowej i stanął na podium DME. To także finalista IMP w singlu i deblu.
Drugie srebro Jarosław Tomicki wywalczył w mikście z Elżbietą Kazberuk, zawodniczką grającą w czasach Andrzeja Grubby i Leszka Kucharskiego. W Rzymie sięgnęła ona także po 2. miejsce w deblu ze Słowaczką Martą Daubnerovą. Srebrne krążki w tej konkurencji też dla Doroty Borkowskiej i Nuriji Żaludok.
Na trzecim podium stanęli: w grze pojedynczej Emilia Kijok i Wojciech Kołodziejczyk, deblowej - Emilia Kijok/Marzena Jasińska, Jarosław Tomicki/Dariusz Steuer, mieszanej - Wojciech Tebecio/Dorota Borkowska.
Wojciech Kołodziejczyk zdobywał medale IMP i grał w kadrze, a od wielu lat mieszka w Austrii. Jego synowie występuję w barwach tego kraju – Maciej już w seniorach, a Franciszek jest obecnie na ME juniorów. W MŚ mastersów wystąpiła też żona Wojciecha, Ewelina. Małżeństwo Kołodziejczyków zakończyło zmagania mikstów na ćwierćfinale, przegrywając z Belgiem Cedricem Merchezem i Holenderką Evelien Hengstman.
W najciekawszych pojedynkach, których stawką był awans do finału bądź półfinału, m.in. Jarosław Tomicki i Dariusz Steuer wygrali z Węgrami Levente Lukacsem i Ivanem Vitskiem (1/4 finału), Dorota Borkowska i Nurija Żaludok z południowokoreańską parą Bang Junghwa/Bang Jungsuk (1/2), Wojciech Kołodziejczyk z Turkiem Saimem Polatkanem (1/4) i Emilia Kijok z Włoszką Martiną Milic (1/4).
Blisko medalu byli również Paweł Stopiński i Emilia Kijok, którzy ponieśli porażkę o czwórkę z Włochem Romualdo Manną i Kanadyjką Ioulią Degtiar 2:3 i 10-12 w ostatnim secie.
Biało-Czerwonych zagrało w Italii aż 200. W ogóle tak ogromnych zawodów dla weteranów z całego świata jeszcze nie było, startowali pingpongiści ze 111 państw, a mecze rozgrywano na 350 stołach.
Nie zabrakło np. Katarzyny Calińskiej-Moury i jej szwajcarskiego męża Pascala Moury (osiągnęli 1/16 finału). W singlu w mistrzostwach Polski córka słynnego małżeństwa Danuty i Zbigniewa Calińskich wygrywała w 1984 i 1988 roku, a w deblu w latach 1985-1987. Prywatnie związana była z legendarnym bramkarzem Janem Tomaszewskim.
W barwach Niemiec oglądaliśmy Piotra Frąckowiaka, kiedyś czołowego tenisistę stołowego, trenującego w Gdańsku z największymi sławami lat 80.
Wyniki finałów z udziałem Polaków:
Singiel M40: Jarosław Tomicki - Joao Monteiro (Portugalia) 1:3
Singiel M50: Grzegorz Adamiak - Maksim Szmyriew (Rosja) 2:3
Debel WD50: Dorota Borkowska/Nurija Żaludok - Hong Aeja/Liang Mui Heng (Korea Płd./Singapur) 1:3
Debel WD55: Elżbieta Kazberuk/Słowaczka Marta Daubnerova - Ding Yaping/Wei Jian (Niemcy/Włochy) 1:3
Mikst XD40: Jarosław Tomicki/Elżbieta Kazberuk - Johan Petterson/Marina Donner (Finlandia) 0:3
Brązowi medaliści:
W40: Emilia Kijok
M45: Wojciech Kołodziejczyk
WD40: Emilia Kijok/Marzena Jasińska
MD40: Jarosław Tomicki/Dariusz Steuer
XD50: Wojciech Tebecio/Dorota Borkowska