Jest srebro. Wielki sukces Polek

Facebook / PZTS / Na zdjęciu: polskie kadetki
Facebook / PZTS / Na zdjęciu: polskie kadetki

Polskie kadetki zdobyły srebrny medal, zaś juniorki brązowy w drużynowych mistrzostwach Europy w Malmoe w tenisie stołowym. Tuż za podium uplasowały się zespoły juniorów i kadetów.

To był bardzo dobry występ Biało-Czerwonych, a mogło być jeszcze lepiej. Reprezentacja kadetów nie wykorzystała 5 meczboli w grze deblowej w ćwierćfinale z Rumunią, zaś juniorzy na inaugurację ulegli Szwedom, co sprawiło, że – mimo późniejszych zwycięstw – o medal musieli rywalizować z faworyzowaną Rumunią, a nie kimś słabszym.

Fantastycznie spisała się drużyna kadetek, prowadzona przez trenera Mateusza Czernika. W kategorii U-15 w podstawowym składzie są dwie zawodniczki, które – w przeciwieństwie do meczów juniorek – rozgrywają też pojedynek deblowy. W U-19 spotkanie składa się tylko z singli.

Mimo młodego wieku Katarzyna Rajkowska i Maja Łakoma (obie z rocznika 2009) to już dość doświadczone zawodniczki na międzynarodowych arenach. W ubiegłym roku wystąpiły w ME w Gliwicach, gdzie zajęły 11. miejsce. Zresztą już wtedy Rajkowska była liderką zespołu, a o miano drugiej rakiety rywalizowały Łakoma i starsza od nich Matylda Hadryś.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie Wielka bijatyka w ringu. Musieli ich rozdzielać trenerzy i ochroniarze

Od tego czasu Rajkowska i Łakoma poczyniły duże postępy, a rezerwowymi były tym razem Emilia Twardawa i Wanessa Kulczycka, młodsza siostra Samuela i Alana, pingpongistów z seniorskiej i juniorskiej kadry narodowej.

Nasze zawodniczki w eliminacjach grupowych pokonały Ukrainę 3:1 oraz Portugalię i Turcję po 3:0. Takim samym wynikiem zakończył się mecz 1/8 finału ze Słowacją. W zaciętych ćwierćfinałach z Francją (3:2) i półfinale z Czechami (3:2) kropkę nad „i” postawiła Łakoma.

W finale z broniącymi tytułu Niemkami, Łakoma przegrała z Koharu Itagaki i Rajkowska z Lisą-Sophie Wang. W deblu Polki okazały się lepsze od Itagaki i Josephiny Neumann. W kolejnym singlu Rajkowska uległa Itagaki.

Drugi raz po brąz ME sięgnęły juniorki, których szkoleniowcem jest Alan Woś. Zadanie miały trudne, bowiem – w porównaniu do turnieju mistrzowskiego na Śląsku – zabrakło Ilony Sztwiertni i Wiktorii Wielgos. W tej sytuacji do liderek Zuzanny Wielgos (przygotowuje się do olimpijskiego startu w Paryżu) i Anny Brzyskiej dołączyła Natalia Bogdanowicz, która dopiero drugi sezon jest juniorką i przed nią kolejne dwa w U-19.

Nasze pingpongistki wygrały 5 razy z rzędu, a najtrudniejsza była grupowa rywalizacja z Włoszkami. Mimo że było już 0:2, potrafiły odwrócić losy potyczki, a w rolach głównych wystąpiły wymienione zawodniczki. Natomiast w półfinale musiały uznać wyższość Francuzek.

Kadeci też mieli bilans gier 5-1, a juniorzy 4-2. W ćwierćfinałach ponieśli porażki po 1:3 z Rumunią, obecnie najsilniejszą całościowo reprezentacją europejską w grupach młodzieżowych. W Malmö zabrakło ich tylko w finale kadetek.

Polscy juniorzy mocno utrudnili sobie drogą na podium eliminacyjną przegraną z gospodarzami. Celem był awans z pierwszej pozycji do „16”. To się nie udało, dlatego w 1/4 finału zamiast Słowacji, rywalem była Rumunia… Inna sprawa, że trener Patryk Jendrzejewski natychmiast po pierwszym niepowodzeniu zmienił większość składu, zostawiając tylko dobrze spisującego się Mateusza Zalewskiego. Zabrakło asa w postaci Miłosza Redzimskiego, który wkrótce zagra w igrzyskach, a obecnie trenuje na zgrupowaniu w Niemczech.

Bliżej zwycięstwa nad Rumunami byli kadeci. Przy stanie 1:1, Samuel Michna i Patryk Żyworonek prowadzili w decydującym secie 10:5, by ostatecznie przegrać 10:12. A następnie Żyworonek uległ 2:3 w singlu.

Wyniki reprezentacji Polski:

Kadetki - srebrny medal (Katarzyna Rajkowska, Maja Łakoma, Emilia Twardawa, Wanessa Kulczycka, trener Mateusz Czernik)

- finał Niemcy 1:3 (Łakoma - Koharu Itagaki 0:3 Rajkowska - Lisa-Sophie Wang 0:3 Rajkowska/Łakoma – Itagaki/Josephina Neumann 3:0 Rajkowska – Itagaki 0:3)
- półfinał Czechy 3:2 (punkty: Rajkowska i Łakoma po 1,5)
- ćwierćfinał Francja 3:2 (Rajkowska i Łakoma po 1,5)
- 1/8 finału Słowacja 3:0 (Łakoma i Rajkowska po 1,5)
eliminacje
- Turcja 3:0 (Rajkowska i Łakoma po 1,5)
- Portugalia 3:0 (Łakoma i Rajkowska po 1,5)
- Ukraina 3:1 (Kulczycka i Twardawa po 1,5)

Juniorki - brązowy medal (Zuzanna Wielgos, Anna Brzyska, Natalia Bogdanowicz, Karolina Hołda, Zuzanna Pawelec, trener Alan Woś)

- półfinał Francja 0:3 (Wielgos - Nina Guo Zheng 1:3, Brzyska - Leana Hochart 1:3, Bogdanowicz - Clea De Stoppeleire 2:3)
- ćwierćfinał Słowacja 3:0 (Wielgos, Brzyska, Bogdanowicz)
- 1/8 finału Chorwacja 3:0 (Wielgos, Brzyska, 3:1 Bogdanowicz)
eliminacje
- Portugalia 3:0 (Brzyska, Wielgos, Bogdanowicz)
- Włochy 3:2 (Bogdanowicz, Wielgos, Brzyska)
- Anglia 3:1 (Hołda 2, Bogdanowicz)

Juniorzy - 5 miejsce (Mateusz Zalewski, Dawid Michna, Rafał Formela, Marcel Błaszczyk, Alan Kulczycki, trener Patryk Jendrzejewski)

- 5-8 Węgry 3:0 (Kulczycki, Błaszczyk, Michna)
- ćwierćfinał Rumunia 1:3 (Zalewski)
- 1/8 finału Portugalia 3:2 (Formela, Zalewski, Michna)
eliminacje
- Szwecja 2:3 (Zalewski 2)
- Belgia 3:0 (Formela, Zalewski, Michna)
- Izrael 3:0 (Formela, Zalewski, Michna)

Kadeci – 5 miejsce (Patryk Żyworonek, Samuel Michna, Jan Mrugała, Aleks Pakuła, trener Maciej Karmoliński)

5-8 Niemcy 3:0 (Pakuła i Mrugała po 1,5)
- ćwierćfinał Rumunia 1:3 (Żyworonek)
- 1/8 finału Hiszpania 3:0 (Żyworonek i Michna po 1,5)
eliminacje
- Niemcy 3:0 (Michna i Żyworonek po 1,5)
- Francja 3:0 (Żyworonek i Michna po 1,5)
- Grecja 3:0 (Mrugała i Pakuła po 1,5)

Komentarze (0)