W hali widowiskowo-sportowej Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej (4-6 października) wystąpi 40 najlepszych zawodniczek i zawodników w kategoriach U-19 i U-15. Z numerem jeden juniorka Zuzanna Wielgos, z dwójkami juniorzy Anna Brzyska i Mateusz Zalewski oraz kadetka Katarzyna Rajkowska. Kłopoty zdrowotne zmusiły do wycofania jedynkę w młodszej grupie Patryka Żyworonka.
- Ostatnie lata to pasmo sukcesów naszych reprezentantów w juniorsko-kadeckich mistrzostwach Europy i świata. Chcąc docenić ich pracę oraz sukcesy, postanowiliśmy zorganizować jubileuszową, 40. edycję Europe Youth TOP 10 w Polsce. Po to, aby mogli zaprezentować się swojej krajowej publiczności w trudnej rywalizacji międzynarodowej - mówi Dariusz Szumacher, prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
Oprócz wymienionych, w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim zagrają: kadeci Samuel Michna (nr 4), Aleks Pakuła (5), Maja Łakoma (10) oraz Natalia Bogdanowicz (7).
- Nikomu nie postawiliśmy za cel zdobycie medalu w TOP 10, nie zamierzamy wywierać presji. Po prostu liczymy na udane występy i duże emocje. Najważniejsze, aby pokazali bardzo dobry tenis stołowy, że się rozwijają i z optymizmem możemy patrzeć na ich grę w przyszłości w seniorach. Jak zagrają najlepszy tenis stołowy to zapewne będą medale. Długofalowo chcemy mieć polskich medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. To jest kierunek naszych starań na lata - powiedział Dariusz Szumacher.
ZOBACZ WIDEO: Invest in Szczecin Open za nami. "Najtrudniejsza edycja w historii"
Szef PZTS zwrócił uwagę na szereg inicjatyw związanych ze szkoleniem dzieci i młodzieży. - Stawiamy na rozwój i zawodników, i trenerów. Stąd wiele działań wspierających poszczególnych osoby, kluby, ośrodki, np. Program Rozwoju Ośrodków Tenisa Stołowego, Pingpongowe Marzenia (obydwa finansowane ze środków MSiT - red.), Narodowy Program Rozwoju Tenisa Stołowego itd. Kształcimy ogromną liczbę trenerów, aby wychowywali krok po kroku następców Andrzej Grubby i Leszka Kucharskiego. W perspektywie będzie mieli bardzo silne reprezentacje kobiet i mężczyzn.
Po pandemii, w latach 2021-24 Biało-Czerwoni należeli do najlepszych w ME juniorów i kadetów kolejno w Varażdinie, Belgradzie, Gliwicach i Malmoe. W każdej edycji zwyciężali (!) w singlu, deblu, mikście lub drużynówce. Zdobywali także medale w MŚ U-19, U-15 w portugalskiej miejscowości Vila Nova de Gaia, Tunisie, słoweńskiej Novej Goricy; tegoroczny czempionat globu tej rangi odbędzie się pod koniec listopada w szwedzkim Helsinborgu.
- Świetne wyniki w poszczególnych ME i MŚ sprawiły, że Polki i Polacy są bardzo wysoko w rankingach. To dzięki temu tak licznie zakwalifikowali się do TOP 10 w Grodzisku Mazowieckim. Niestety, kontuzja wykluczyła ze startu Patryka Żyworonka, co sprawia, że mamy ośmioro swoich reprezentantów, co stanowi 20 procent uczestników. Wcześniej zbliżyliśmy się do jednej czwartek - stwierdził Dariusz Szumacher, na co dzień szef miejscowego klubu Dartom Bogoria.
W kadetkach i kadetach oraz juniorkach i juniorach system rywalizacji jest takim sam - w piątek, sobotę i niedzielę każdy rozegra po 3 pojedynki; łącznie po 9. O kolejności decydować będzie tabela ligowa.
Zabraknie wychowanka Dartomu Bogorii 18-letniego Miłosza Redzimskiego, który koncentruje się już na karierze seniorskiej, a w juniorach ostatni raz zagra w MŚ 2024.
Sukcesy reprezentantów Polski w TOP 10 w ostatnich latach:
2023, Bukareszt
3 miejsce Patryk Żyworonek U-15 i Zuzanna Wielgos U-19
2021, Tours (Francja)
3 miejsce Maciej Kubik U-19
2019, Noordwijk (Holandia)
2 miejsce Maciej Kubik U-19
3 miejsce Anna Węgrzyn U-19
2018, Vila Real (Portugalia)
3 miejsce Maciej Kubik U-15
2017, Worcester (Anglia)
1 miejsce Samuel Kulczycki U-15
2015, Buzau (Rumunia)
1 miejsce Natalia Bajor U-19
2014, Tours (Francja)
3 miejsce Natalia Bajor U-19
2013, Terni (Włochy)
1 miejsce Jakub Dyjas U-19