Była liderka rankingu za burtą Roland Garros!

Naomi Osaka szybko straciła szanse na dobry wynik w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022. Japońska tenisistka po raz drugi w tym roku została pokonana przez Amerykankę Amandę Anisimovą.

Naomi Osaka PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Naomi Osaka (WTA 38) nie jest przyzwyczajona do odpadania w I rundzie wielkoszlemowych turniejów. Na 21 wcześniejszych startów zdarzyło się jej to tylko dwa razy, w Rolandzie Garrosie 2017 i Wimbledonie 2019. W poniedziałek po raz trzeci musiała przełknąć gorycz porażki na tak wczesnym etapie. Przegrała 5:7, 4:6 z Amandą Anisimovą (WTA 28).

W pierwszym secie Osaka z 1:3 wyszła na 5:4, ale straciła trzy kolejne gemy. W drugiej partii było tylko jedno przełamanie, które Anisimova uzyskała na 4:3. Po chwili mogła stracić podanie, ale odparła trzy break pointy przy 0-40. Przy 5:4 Amerykanka wykorzystała trzecią piłkę meczową efektownym bekhendem po linii.

W ciągu 90 minut Anisimova dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Posłała 27 kończących uderzeń przy 29 niewymuszonych błędach. Osace naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Anisimova po raz drugi w tym roku pokonała Osakę. W III rundzie Australian Open Amerykanka obroniła dwie piłki meczowe i wygrała 4:6, 6:3, 7:6(5). Japonka była wtedy notowana na 14. pozycji w rankingu i w Melbourne broniła tytułu. Porażka kosztowała ją stratę miejsca w Top 50. Z Rolanda Garrosa 2022 odpadła jako druga była liderka rankingu. W niedzielę z rywalizacją pożegnała się Garbine Muguruza.

Osaka w Paryżu nigdy nie doszła dalej niż do III rundy. W swoim dorobku ma cztery wielkoszlemowe tytuły. Po dwa razy wygrała US Open (2018, 2020) i Australian Open (2019, 2021). Najlepszym wynikiem Anisimovej w imprezie tej rangi jest półfinał Rolanda Garrosa 2019. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Chorwatka Donna Vekić.

Petra Kvitova (WTA 34) pokonała 7:6(0), 6:1 Annę Bondar (WTA 61). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 2:5 i obroniła piłkę setową w dziewiątym gemie. W ciągu 82 minut dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zaserwowała siedem asów i zdobyła 35 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obie tenisistki popełniły po 18 niewymuszonych błędów. Kvitova posłała 30 kończących uderzeń, a Bondar miała ich 12.

Kolejną rywalką Czeszki będzie Daria Saville (WTA 127), która rozbiła 6:1, 6:2 Valentini Grammatikopoulou (WTA 187). W ciągu 72 minut Australijka raz straciła serwis, a spożytkowała pięć z 11 szans na przełamanie. Andrea Petković (WTA 65) wygrała 6:4, 6:2 z Oceane Dodin (WTA 84). Niemka jest półfinalistką paryskiej imprezy z 2014 roku. W trwającym 89 minut meczu zaserwowała osiem asów. Obie tenisistki miały po dziewięć break pointów. Petković dwa razy oddała podanie, a uzyskała pięć przełamań.