Twarda batalia w Londynie. Dwa sety w meczu Magdy Linette z byłą liderką rankingu

Magda Linette nie sprawiła w środę niespodzianki w wielkoszlemowym Wimbledonie 2022. Polska tenisistka uległa Niemce Andżelice Kerber po twardym boju.

Magda Linette PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Magda Linette
Magda Linette (WTA 65) występ w tegorocznym Wimbledonie rozpoczęła od łatwego zwycięstwa nad Meksykanką Fernandą Contreras Gomez. W II rundzie faworytką już nie była, bo trafiła na Andżelikę Kerber (WTA 19), mistrzynię londyńskiej imprezy z 2018 roku. Polka uległa Niemce 3:6, 3:6.

Na korcie od pierwszej piłki rozgorzała zażarta batalia. Mnóstwo było twardej walki z głębi kortu, a od czasu do czasu dochodziło do potyczek przy siatce. Mecz stał na dobrym poziomie, a intensywność wymian była bardzo duża. Sporo było ładnych akcji, mądrości w grze, a stosunkowo niewiele prostych błędów.

Kolejne gemy były bardzo zacięte. W drugim i czwartym Linette obroniła łącznie pięć break pointów, a w trzecim Kerber odparła dwa. Przy 3:3 Polka miała okazję na przełamanie, ale Niemka znów się uratowała. Decydujące słowo należało do byłej liderki rankingu. W ósmym gemie Linette przytrafiło się nieczyste zagranie z forhendu i oddała podanie. Po chwili Kerber wynik I seta na 6:3 ustaliła wygrywającym serwisem.

Na otwarcie II seta nastąpiły obustronne przełamania. Linette oddała podanie, wyrzucając bekhend. Po chwili przy siatce pogubiła się Kerber i Polka odrobiła stratę. Wciąż dużo było dojrzałego tenisa z rzetelną grą w obronie, precyzyjnymi kontrami i dobrze przeprowadzanymi akcjami ofensywnymi.

Przy 2:2 Linette zniwelowała break pointa, a w piątym gemie nie wykorzystała szansy na przełamanie. W końcówce znów większą cierpliwością i zdecydowaniem na korcie wykazała się Kerber. W siódmym gemie poznanianka nie wytrzymała wymiany, wyrzuciła forhend i oddała podanie. Linette straciła animusz i jeszcze raz została przełamana. Spotkanie dobiegło końca, gdy przestrzeliła bekhend.

W trwającym 85 minut meczu Kerber zdobyła o 16 punktów więcej (78-62). Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie. Niemce naliczono 13 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Linette miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 30 pomyłek.

Kerber jest byłą liderką rankingu i zdobywczynią trzech wielkoszlemowych tytułów. Dwa wywalczyła w 2016 roku w Australian Open i US Open. Niemka może się pochwalić 14 triumfami w WTA Tour. Jeden turniej wygrała w tym roku. Miało to miejsce w Strasburgu, gdzie w ćwierćfinale wyeliminowała Linette po trzysetowym boju.

Dla Linette był to siódmy występ w Wimbledonie. W latach 2015-2018 odpadła w I rundzie, a w 2019 i 2021 roku wygrała po dwa mecze. Dla Kerber jest to już 58. start w wielkoszlemowej imprezie. W Londynie rywalizuje po raz 14. i do tej pory pięć razy awansowała co najmniej do ćwierćfinału.

Linette jeszcze pozostanie w Londynie. Wystąpi w deblu w parze z Bernardą Perą. Polka i Amerykanka razem osiągnęły półfinał Rolanda Garrosa 2021. W I rundzie Wimbledonu zmierzą się z Francuzkami Alize Cornet i Diane Parry.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)