Niesamowity spektakl w Wimbledonie! Pogromczyni Igi Świątek zatrzymana

Niewiarygodne widowisko stworzyły Alize Cornet i Ajla Tomljanović w wielkoszlemowym Wimbledonie 2022! Do ćwierćfinału awansowała australijska tenisistka, która zatrzymała pogromczynię Igi Świątek.

Alize Cornet Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Alize Cornet
Alize Cornet (WTA 37) w tegorocznym Australian Open osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. 32-letnia Francuzka miała szansę na taki wynik w Wimbledonie. Do 1/8 finału przystąpiła dwa dni po wyeliminowaniu Igi Świątek. Zakończyła serię Polki 37 z rzędu wygranych meczów. W poniedziałek tenisistka z Nicei stoczyła zażarty bój z Ajlą Tomljanović (WTA 44). Awans wywalczyła Australijka, która zwyciężyła Cornet 4:6, 6:4, 6:3. Mecz trwał dwie godziny i 35 minut.

W spotkaniu była siła, determinacja i spryt z obu stron. Mnóstwo było długich i różnorodnych wymian oraz pięknych akcji przy siatce. W pierwszym secie Tomljanović z 1:4 zbliżyła się na 3:4. Po serii obustronnych przełamań ostatecznie padł on łupem Cornet.

W drugiej partii Francuzka z 2:4 wyrównała na 4:4, ale straciła dwa kolejne gemy. W trzecim secie Cornet osłabła fizycznie i coraz gorzej funkcjonowały jej nogi. Przegrywała 1:5, ale walczyła do końca. Zbliżyła się na 3:5, ale na więcej rywalka jej nie pozwoliła. W dziewiątym gemie Tomljanović wykorzystała trzecią piłkę meczową. Australijka była zaskoczona i wzruszona, że zatrzymała waleczną Francuzkę.

Cornet zdobyła przy siatce 23 z 33 punktów, a Tomljanović 17 z 29. Australijka siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 15 break pointów. Posłała 26 kończących uderzeń przy 34 niewymuszonych błędach. Cornet naliczono 30 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Tomljanović wywalczyła o dwa punkty więcej (101-99) i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Francuzką. Było to ich drugie starcie w Wimbledonie. W ubiegłym sezonie Australijka również zwyciężyła w trzech setach (6:4, 0:6, 6:3).

Dla Cornet był to 65. wielkoszlemowy występ, 15. w Wimbledonie. Na trawie w Wielkiej Brytanii po raz drugi doszła do IV rundy (2014). W Londynie odniosła dwa zwycięstwa nad liderkami rankingu. W 2014 roku wyeliminowała Amerykankę Serenę Williams, a tym razem rozprawiła się ze Świątek.

Dla Tomljanović jest to 31. wielkoszlemowy start i osiągnęła drugi ćwierćfinał. W ubiegłorocznym Wimbledonie w walce o półfinał uległa Ashleigh Barty. Tym razem Australijka zmierzy się z Kazaszką Jeleną Rybakiną.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)