Dreszczowiec Jeleny Rybakiny z Coco Gauff. Gwiazdy za burtą

Coco Gauff i Jelena Rybakina stoczyły niesamowitą batalię w turnieju WTA 1000 w Toronto. Hiszpanka Paula Badosa nie dokończyła meczu z Julią Putincewą. Szanse na dobry wynik szybko straciła wiceliderka rankingu, Estonka Anett Kontaveit.

Coco Gauff PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Coco Gauff
W Toronto nie brakuje zaciętych bitew. Jedną z nich stoczyły rewelacje dwóch ostatnich wielkoszlemowych turniejów. Coco Gauff (WTA 11) jest finalistką Rolanda Garrosa. Jelena Rybakina (WTA 27) triumfowała w Wimbledonie. W środę Amerykanka pokonała Kazaszkę 6:4, 6:7(8), 7:6(3). Mecz trwał dwie godziny i 49 minut.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Gauff uzyskała na 4:3. W drugim Amerykanka wypracowała sobie cztery piłki meczowe, wszystkie w tie breaku. Rybakina doprowadziła do trzeciej partii. W niej Kazaszka z 3:5 wyrównała na 5:5. Znów doszło do tie breaka. W nim triumfatorka Wimbledonu od 3-2 straciła pięć punktów z rzędu.

Rybakina zaserwowała osiem asów, a Gauff popełniła 13 podwójnych błędów. Amerykanka została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Zdobyła o jeden punkt więcej od Kazaszki (116-115). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Julia Putincewa (WTA 46) prowadziła 7:5, 1:0 z Paulą Badosą (WTA 3), gdy Hiszpanka skreczowała. W pierwszym secie Kazaszka wróciła z 2:4. Odpadła Anett Kontaveit (WTA 2), która przegrała 4:6, 4:6 z Jil Teichmann (WTA 21). W drugim secie Estonka roztrwoniła prowadzenie 2:0. W ciągu 87 minut Szwajcarka odparła sześć z ośmiu break pointów i uzyskała cztery przełamania. Odniosła siódme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Karolina Pliskova (WTA 14) w 53 minuty rozbiła 6:1, 6:1 Amandę Anisimovą (WTA 22). Czeszka posłała siedem asów i zgarnęła 18 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała dwa break pointy i zamieniła na przełamanie pięć z 11 szans. O ćwierćfinał była liderka rankingu zmierzy się z Greczynką Marią Sakkari.

Alison Riske-Amritraj (WTA 35) zwyciężyła 7:6(2), 0:6, 7:5 Jelenę Ostapenko (WTA 16), mistrzynię Rolanda Garrosa 2017. W pierwszym secie Amerykanka wróciła ze stanu 1:4. W drugim zdobyła tylko 13 punktów. W trzeciej partii miały miejsce trzy przełamania, z których dwa uzyskała Riske. Spotkanie trwało dwie godziny i 21 minut. Broniąca tytułu Camila Giorgi (WTA 29) pokonała 6:3, 7:5 Elise Mertens (WTA 37). Włoszka wykorzystała pięć z sześciu break pointów.

Jessica Pegula (WTA 7) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:2, 7:5 Asią Muhammad (WTA 187). Simona Halep (WTA 15) pokonała 6:4, 6:2 Shuai Zhang (WTA 45). W pierwszym secie Rumunka prowadziła 3:0, ale Chinka wyrównała na 4:4. Od tego momentu była liderka rankingu wywalczyła osiem z 10 kolejnych gemów.