Jerzy Janowicz zwyciężył u Rafaela Nadala. Zmarnowane meczbole Kacpra Żuka

Jerzy Janowicz znakomicie zainaugurował turniej ATP Challenger Tour na kortach twardych akademii Rafaela Nadala. Łodzianin awansował we wtorek do II rundy głównej drabinki. Bliski dokonania tego był Kacper Żuk.

Rafał Smoliński
Jerzy Janowicz Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz
Na Majorkę poleciało trzech polskich tenisistów. Jerzy Janowicz (ATP 971) otrzymał od organizatorów dziką kartę i w I rundzie zmierzył się z Sebastianem Ofnerem (ATP 218), który wykorzystał tzw. zamrożony ranking. Austriak zdawał się być faworytem, ale to były 14. tenisista świata cieszył się z wygranej.

Janowicz bardzo potrzebuje teraz zwycięstw, aby poprawić swoje sytuację w światowej klasyfikacji. W pierwszym secie wywalczył jedyne przełamanie w szóstym gemie. Natomiast w drugiej partii Polak szybko uzyskał breaka, lecz Ofner wyrównał na po 3. Austriak nie poszedł jednak za ciosem. Nasz reprezentant zdobył kluczowe przełamanie w dziewiątym gemie, po czym wykorzystał premierowego meczbola. Po 72 minutach wygrał ostatecznie 6:3, 6:4 i w czwartkowym meczu II rundy spotka się z oznaczonym "dwójką" Brytyjczykiem Ryanem Penistonem (ATP 140) lub Paragwajczykiem Adolfo Danielem Vallejo (ATP 988).

Awansu do 1/8 finału nie wywalczył Kacper Żuk (ATP 246). Nowodworzanin ma czego żałować, bowiem wygrał pierwszego seta pojedynku z Evanem Furnessem (ATP 224). Francuz odpowiedział w drugiej odsłonie, ale o losach spotkania rozstrzygnął tie break trzeciej partii. W rozgrywce tej Polak miał dwie piłki meczowe przy stanie 6-4. Reprezentant Trójkolorowych odwrócił jednak sytuację na korcie i to on zwyciężył finalnie po dwóch godzinach i 22 minutach 4:6, 6:3, 7:6(7).

We wtorek do rywalizacji przystąpili również Polacy w deblu. Rozstawieni z drugim numerem Szymon Walków (zgłosił się również do eliminacji singla i przegrał w I rundzie z Estończykiem Daniłem Glinką 4:6, 4:6) i Holender David Pel pokonali francusko-szwajcarską parę Albano Olivetti i Leandro Riedi 7:6(3), 2:6, 10-4. Dzięki temu zmierzą się w środowym ćwierćfinale z brytyjsko-niemieckim duetem Jay Clarke i Daniel Masur. Porażki doznali natomiast Żuk i Turek Altug Celikbilek, którzy przegrali z Rumunem Victorem Vladem Corneą i Holendrem Bartem Stevensem 6:7(4), 7:6(2), 8-10.

Na mączkę do Tuluzy polecieli Karol Drzewiecki i Piotr Matuszewski. W środę Polacy zagrają przeciwko sobie w I rundzie turnieju debla. Partnerem pierwszego z Biało-Czerwonych jest Fin Patrik Niklas-Salminen, natomiast jego rodak zgłosił się wspólnie z Chorwatem Zvonimirem Babiciem.

Drzewiecki w ramach rozgrzewki przystąpił do rywalizacji w eliminacjach singla i postarał się o niespodziankę. 26-letni gorzowianin pokonał najpierw swojego deblowego partnera Niklasa-Salminena 6:2, 6:3, a w decydującej fazie wygrał z Tunezyjczykiem Malekiem Jazirim 7:6(4), 3:6, 6:4 i dzięki temu wywalczył cztery punkty do rankingu ATP (nie jest obecnie notowany w klasyfikacji singlistów). We wtorek w ramach I rundy turnieju głównego Drzewiecki zmierzył się z Francuzem Arthurem Filsem i przegrał ostatecznie 6:7(9), 1:6.

Rafa Nadal Open, Majorka (Hiszpania)
ATP Challenger Tour, kort twardy, pula nagród 45,7 tys. euro
wtorek, 30 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Jerzy Janowicz (Polska, WC) - Sebastian Ofner (Austria) 6:3, 6:4
Evan Furness (Francja) - Kacper Żuk (Polska) 4:6, 6:3, 7:6(7)

I runda gry podwójnej:

Szymon Walków (Polska, 2) / David Pel (Holandia, 2) - Albano Olivetti (Francja) / Leandro Riedi (Szwajcaria) 7:6(3), 2:6, 10-4

Victor Vlad Cornea (Rumunia, 4) / Bart Stevens (Holandia, 4) - Kacper Żuk (Polska) / Altug Celikbilek (Turcja) 7:6(4), 6:7(2), 10-8