WTA Tokio: Jankovic i Szarapowa w półfinale

Jelena Jankovic (nr 7) pokonała Marion Bartoli (nr 14) 6:4, 6:3 i awansowała do półfinału turnieju Toray Pan Pacific Open rozgrywanego na kortach twardych w Tokio (z pulą nagród 2 mln dolarów).

W pierwszym secie na 10 rozegranych gemów siedem kończyło się przełamaniami (Jankovic wykorzystała cztery z siedmiu break pointów). W partii drugiej Serbka prowadząc 5:1 pozwoliła Bartoli zdobyć dwa gemy, ale zryw Francuzki był spóźniony.

Jankovic przerwała serię czterech kolejnych porażek z Bartoli. Francuzka wygrała dwa ich spotkania w 2007 roku (Wimbledon, Sony Ericsson Championships) i dwa w tym roku (Australian Open, Stanford). W bilansie ich pojedynków ciągle jest minimalnie lepsza (5-4).

Jankovic to najwyżej rozstawiona zawodniczka, jaka pozostała w turnieju. Wcześniej odpadły Dinara Safina, Venus Williams, Jelena Dementiewa, Karolina Woźniacka i Wiera Zwonariowa.

W czwartek na ćwierćfinale swój udział w imprezie zakończyła Wiktoria Azarenka (nr 8), która po trzygodzinnej batalii przegrała z Na Li (nr 15) 6:7(7), 6:4, 6:7(4). Był to mecz, w którym obie zawodniczki i ich kibice przeżywali niesamowitą huśtawkę nastrojów. W pierwszym secie Azarenka prowadziła 5:1 i miała piłkę setową, przegrała w tie-breaku. W drugim secie z kolei Na Li nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W decydującym secie Chinka prowadziła 4:2 i 5:3, ale zwyciężyła dopiero w tie-breaku.

Maria Szarapowa (WTA 25) w ciągu jednej godziny i 40 minut pokonała Ivetę Benesovą (WTA 39) 6:4, 7:4 w obu setach odrabiając stratę przełamania. Obie zawodniczki miały po sześć break pointów, Rosjanka wykorzystała cztery z nich, Czeszka zaś tylko dwa.

Szarapowa rozgrywa swój dziewiąty turniej od czasu powrotu po dziewięciomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją barku. Tylko dwa razy odpadła wcześniej niż w ćwierćfinale: z Wimbledonu (druga runda) i US Open (trzecia runda). W piątek będzie walczyć o drugi finał w sezonie. W sierpniu w Toronto w walce o tytuł przegrała z rodaczką Jeleną Dementiewą.

Kolejną rywalką Szarapowej, mistrzyni turnieju z 2005 roku, będzie Agnieszka Radwańska (nr 11), która pokonała Magdalenę Rybarikovą (WTA 49) 6:3, 6:1. Polka za 10. podejściem zdołała osiągnąć pierwszy półfinał w tym sezonie. Wcześniej przegrała ćwierćfinały w Sydney, Paryżu (hala), Indian Wells, Stuttgarcie, Rzymie, Eastbourne, Wimbledonie, Los Angeles i Toronto.

Radwańska pokonała Rybarikovą po raz trzeci. Dla Słowaczki, która w czerwcu w Birmingham zdobyła swój pierwszy tytuł, był to piąty ćwierćfinał w sezonie. W Hobart i Pattai osiągnęła półfinały.

Radwańska i Szarapowa grały ze sobą dotychczas cztery razy. Trzykrotnie górą była Rosjanka, w tym w sierpniu w Toronto, gdzie pokonała Polkę w ćwierćfinale. Krakowianka pokonała byłą liderkę światowego rankingu w 2007 roku podczas US Open. Szarapowa wówczas broniła tytułu.

Jankovic i Na Li zagrają ze sobą po raz siódmy. Bilans jest korzystniejszy dla Chinki (4-2), ale ich ostatni mecz rozegrany w lutym w Paryżu (hala) wygrała Serbka.

Toray Pan Pacific Open, Tokio (Japonia)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2 mln dol.
czwartek, 1 października 2009
wyniki

ćwierćfinały gry pojedynczej:

Jelena Jankovic (Serbia, 7) - Marion Bartoli (Francja, 14) 6:4, 6:3
Na Li (Chiny, 15) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 8)
Agnieszka Radwańska (Polska, 11) - Magdalena Rybarikova (Słowacja) 6:3, 6:1
Maria Szarapowa (Rosja) - Iveta Benesova (Czechy) 6:4, 6:3

pary półfinałowe:

Jelena Jankovic - Na Li
Agnieszka Radwańska - Maria Szarapowa

ćwierćfinały gry podwójnej:

Daniela Hantuchova / Ai Sugiyama (Słowacja/Japonia) - Anabel Medina Garrigues / Virginia Ruano Pascual (Hiszpania, 2) 7:6(5), 3:6, 10-7

Alisa Klejbanowa / Francesca Schiavone (Rosja/Włochy) - Maria Kirilenko / Jelena Wiesnina (Rosja) walkower (Wiesnina: naciągnięcie lewego uda)

pierwsza runda gry podwójnej:

Alisa Klejbanowa / Francesca Schiavone (Rosja/Włochy) - Samantha Stosur / Rennae Stubbs (Australia, 3) 6:2, 7:6(3)