Niespodzianki nie było. Polka bez tytułu w Ostrawie

Alicja Rosolska i Erin Routliffe nie były faworytkami finałowego starcia o tytuł w turnieju WTA 500 w Ostrawie. Przewidywania potwierdziły się również na korcie, gdzie triumfowały Catherine McNally i Alycia Parks.

Jakub Fordon
Alicja Rosolska WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Alicja Rosolska
Alicja Rosolska i Erin Routliffe w trzech meczach w Ostrawie nie straciły seta w drodze do finału. Tam ich rywalkami były Catherine McNally oraz Alycia Parks. Amerykanki mimo braku rozstawienia były faworytkami tego pojedynku i z wywiązały się z tej roli, wygrywając 6:3, 6:2.

W premierowej odsłonie doszło do pięciu przełamań. Polka i Nowozelandka miały spore problemy z utrzymaniem własnego podania. Po raz pierwszy udało im się to w ósmym gemie, mimo, że przegrywały już 0:40, co dawało rywalkom piłki setowe. McNally i Parks wykorzystały je przy swoim serwisie i objęły prowadzenie w meczu.

II partia również odbyła się pod dyktando Amerykanek. Ponowne problemy przy własnym podaniu spowodowały, że dopiero w siódmym gemie Rosolska i Routliffe utrzymały je po raz pierwszy w tym secie, broniąc przy tym trzy piłki meczowe. Podobnie jak poprzednio, przy własnym serwisie Amerykanki postawiły kropkę nad "i".

Mecz potrwał godzinę i 9 minut. Rosolska i Routliffe obroniły osiem z czternastu break pointów i wykorzystały trzy z czterech szans na przełamanie. Zdecydowanie więcej punktów zdobyły jednak McNally i Parks (59-35).

Rosolska nie wykorzystała okazji na zdobycie 10. deblowego tytułu w WTA Tour. Ostatni raz udało jej się to w 2019 roku. Polka ma teraz bilans finałów 9-16. Dla Routliffe był to ósmy finał w głównym cyklu, tylko dwa z nich zakończyła triumfem (w 2022 i 2021 roku).

Dla Rosolskiej i Routliffe był to trzeci wspólny finał w tym roku. Poprzednie osiągnęły w Petersburgu i Bad Homburgu. Ani razu nie udało im się zdobyć tytułu.

Amerykanki po raz pierwszy w głównym tourze stworzyły parę w deblu. Od razu odniosły swój pierwszy wspólny sukces, wygrywając turniej WTA 500.

AGEL Open, Ostrawa (Czechy)
WTA 500, kort twardy w hali, pula nagród 757,9 tys. dolarów
niedziela, 9 października

finał gry podwójnej:

Caty McNally / Alycia Parks (USA) - Alicja Rosolska (Polska, 3) / Erin Routliffe (Nowa Zelandia, 3) 6:3, 6:2