Niespodzianka na inaugurację ATP Finals. Król europejskich hal pokonany

W niedzielę rozpoczął się prestiżowy turniej ATP Finals 2022. W pierwszym meczu singla zmierzyli się Felix Auger-Aliassime i Casper Ruud. Po dwuetowym pojedynku to Norweg cieszył się z wygranej.

Rafał Smoliński
Casper Ruud Getty Images / Shi Tang / Na zdjęciu: Casper Ruud
Ośmiu najlepszych singlistów i osiem najlepszych par deblowych sezonu 2022 rywalizuje w hali Pala Alpitour w Turynie. Na inaugurację zmierzyli się Casper Ruud (ATP 4) i Felix Auger-Aliassime (ATP 6). Choć Norweg zajmuje wyższe miejsce w światowym zestawieniu, to faworytem pojedynku zdawał się być Kanadyjczyk, który w europejskich halach sięgnął po cztery tytuły i miał kapitalną końcówkę sezonu.

Tymczasem debiutujący w ATP Finals 22-letni Auger-Aliassime nie pokazał w niedzielę tenisa na najwyższym poziomie. Po godzinie i 51 minutach to Ruud cieszył się z wygranej 7:6(4), 6:4 i zrobił ważny krok w kierunku awansu do półfinału. W 2021 roku Norweg zadebiutował w Turnieju Mistrzów i wyszedł z grupy. Teraz może powtórzyć tamten wyczyn.

Pierwszy set niedzielnego pojedynku był bardzo wyrównany. Na przestrzeni 12 gemów żadnemu z graczy nie udało się wypracować choćby break pointa. Wobec powyższej sytuacji decydujący okazał się tie-break. W nim Kanadyjczyk popełnił kilka prostych błędów w ważnych momentach. Najpierw zanotował podwójny błąd tuż przed zmianą stron. Potem sprezentował rywalowi dwa setbole nieudanym bekhendem. Po chwili 23-latek z Oslo wygrał wymianę i zakończył premierową odsłonę.

W drugiej partii zanosiło się na to, że Auger-Aliassime będzie w stanie wrócić do gry. Kanadyjczyk lepiej spisywał się na returnie, posyłał głębokie piłki, czym sprawiał problemy przeciwnikowi. Mimo tego Ruud trzymał serwis i podobnie jak w pierwszym secie nie musiał nawet bronić break pointów.

Przy stanie po 3 Norweg przeszedł do ataku. Kanadyjczyk nie trafiał wówczas pierwszym podaniem i popełniał proste błędy. Ruud szybko wypracował dwa break pointy. Wtedy rywal nie wytrzymał presji i popełnił podwójny błąd. Jak się później okazało, było to jedyne przełamanie w całym spotkaniu. W 10. gemie finalista Rolanda Garrosa i US Open 2022 miał już dwie piłki meczowe i przy pierwszej okazji zwieńczył pojedynek.

Rozstawiony z "trójką" Ruud odniósł zwycięstwo na inaugurację zawodów ATP Finals 2022 i poprawił na 3-1 bilans gier z Kanadyjczykiem w głównym cyklu. W niedzielę skończył 14 piłek i miał 16 niewymuszonych błędów. Auger-Aliassime zanotował 26 wygrywających uderzeń i tyle samo pomyłek. Nie został drugim, po Milosu Raoniciu, reprezentantem Kraju Klonowego Liścia, który wygrał mecz w Turnieju Mistrzów, ale będzie jeszcze miał ku temu dwie okazje w Turynie.

Wieczorem, po godz. 21:00, w drugim meczu Grupy Zielonej zawodów ATP Finals 2022 zagrają w Turynie Hiszpan Rafael Nadal i Amerykanin Taylor Fritz.