Falstart Rafaela Nadala. Hiszpan przegrał z debiutantem w ATP Finals

Rafael Nadal od falstartu rozpoczął rywalizację w rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2022. W meczu pierwszej kolejki Grupy Zielonej Hiszpan w dwóch setach przegrał z debiutującym w tej imprezie Taylorem Fritzem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal wygrał prawie wszystko. Jedynym cennym trofeum, jakiego nie zdobył, jest ATP Finals. W tym roku 11. raz w karierze stanął na starcie tego turnieju. I od początku postawił się pod presją. W meczu pierwszej kolejki Grupy Zielonej przegrał bowiem 6:7(3), 1:6 z Taylorem Fritzem.

W pierwszym secie mecz był bardzo wyrównany. Obaj nie dali się przełamać i doszli do tie breaka. Decydującą rozgrywkę Nadal rozpoczął od punktu przegranego po podwójnym błędzie serwisowym. To napędziło Fritza, który błyskawicznie podwyższył prowadzenie na 3-0, by zwyciężyć 7-3.

Druga partia dla Nadala była jak z koszmaru. Powtórzył się scenariusz z poprzedniego meczu Hiszpana, porażki w Paryżu z Tommym Paulem. Majorkanin znów sprawiał wrażenie jakby opadł z sił, jego zagrania nie miały ani mocy, ani precyzji. W efekcie od stanu 1:1 przegrał pięć gemów z rzędu i musiał pogodzić się z porażką w całym spotkaniu.

Mecz trwał godzinę i 37 minut. W tym czasie Fritz zaserwował osiem asów, ani razu nie dał się przełamać, wykorzystał dwa z dziewięciu break pointów, posłał 22 zagrania kończące, popełnił 15 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 70 punktów, o 13 więcej od rywala. Z kolei Nadalowi zapisano siedem asów, 16 uderzeń wygrywających oraz 28 pomyłek własnych.

Nadal piąty raz w karierze przegrał inauguracyjny mecz w ATP Finals. W przeszłości tylko raz (w 2006 roku) wyszedł z grupy po porażce w pojedynku otwarcia. Z kolei Fritz zanotował wymarzony debiut w turnieju kończącym sezon.