Jannik Sinner zatrzymał rewelacyjnego nastolatka w Montpellier. Porażka turniejowej "jedynki"

Jannik Sinner w dwóch setach pokonał rewelacyjnego Arthura Filsa w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Montpellier. O tytuł Włoch zmierzy się z Maxime'em Cressym, który wygrał z najwyżej rozstawionym Holgerem Rune.

Marcin Motyka
Jannik Sinner PAP/EPA / Alessandro Di Marco / Na zdjęciu: Jannik Sinner
Arthur Fils był rewelacją turnieju ATP w Montpellier. 18-letni Francuz w swoim debiutanckim występie w głównym cyklu dotarł aż do półfinału. W tej fazie został jednak zatrzymany i w sobotę przegrał 5:7, 2:6 z rozstawionym z numerem drugim Jannikiem Sinnerem.

- On jest bardzo silny i ma mocne uderzenia. Pokonał tutaj wspaniałych rywali, więc wiedziałem, że będę musiał zagrać na wysokim poziomie. Bardzo cieszę się, że wygrałem i awansowałem do finału - skomentował Włoch, cytowany atptour.com.

Dla 21-letniego Sinnera będzie to ósmy w karierze finał imprezy rangi ATP Tour. Dotychczas zdobył sześć tytułów, z czego połowę na kortach twardych w hali.

Drugi półfinał zakończył się niespodzianką. Maxime Cressy zaserwował 15 asów, przy własnym podaniu zdobył 79 ze 100 rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem i po 160-minutowym pojedynku pokonał 7:5, 6:7(3), 7:6(4) najwyżej rozstawionego Holgera Rune.

Wygrywając z dziewiątym w rankingu ATP Runem, Cressy odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 10 (w zeszłorocznym Wimbledonie ograł również wówczas dziewiątego na świecie Felixa Augera-Aliassime'a). Awansował także do swojego czwartego finału i stanie przed szansą na zdobycie drugiego tytułu.

Niedzielny finał będzie pierwszym oficjalnym meczem pomiędzy Cressym a Sinnerem. W 2019 roku zmierzyli się jednak w challengerze w Lexington i wówczas Włoch wygrał w trzech setach.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)