Trudny wtorek dla polskich tenisistów. Do szczęścia zabrakło niewiele

Trzech reprezentantów Polski zgłosiło się do nowego halowego turnieju ATP Challenger Tour na kortach twardych we włoskiej miejscowości Rovereto. We wtorek do rywalizacji przystąpiło dwóch z nich.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Kacper Żuk
Do głównej drabinki singla na bazie miejsca w światowej klasyfikacji dostał się Kacper Żuk (ATP 260). Nowodworzanin nie ma udanego początku sezonu 2023. Jak na razie wygrał tylko dwa pojedynki, a bardzo potrzebuje punktów, aby poprawić swoją sytuację w rankingu.

We wtorek Żuk zmierzył się z Mariusem Copilem (ATP 395). Doświadczony Rumun był swego czasu 56. rakietą świata i regularnie startował w tourze. Teraz stara się odzyskać dawny blask, ale musi szukać punktów w challengerach. W Rovereto przeszedł przez eliminacje. W I rundzie odwrócił losy meczu z Polakiem i wygrał ostatecznie po dwóch godzinach i 34 minutach 6:7(5), 7:5, 6:4.

W pierwszym secie przełamań nie było i Żuk okazał się lepszy po tie-breaku. W drugiej partii doświadczony 32-latek zachował spokój w trudnych momentach, a potem skutecznie zaatakował przy stanie po 5. Decydującą odsłonę Copil otworzył przełamaniem, lecz Polak szybko odrobił stratę. Nie poszedł jednak za ciosem. W siódmym gemie Rumun z łatwością przełamał serwis przeciwnika i w efekcie to on awansował do 1/8 finału.

Żuk nie żegna się jeszcze z Rovereto. W środę razem z Karolem Drzewieckim przystąpi do rywalizacji w deblu. Przeciwnikami Biało-Czerwonych będą rozstawieni z drugim numerem Rumun Victor Vlad Cornea i Chorwat Franko Skugor.

Wielkiej szansy na sprawienie niespodzianki nie wykorzystali we wtorek Piotr Matuszewski i Filip Bergevi. Polsko-szwedzka para prowadziła już 6:2, 4:2 z duetem Marek Gengel i Zdenek Kolar, ale to oznaczeni "trójką" Czesi cieszyli się z wygranej. Wygrali oni drugiego seta, a w decydującym super tie-breaku odskoczyli po drugiej zmianie stron. Reprezentanci naszych południowych sąsiadów zwyciężyli finalnie 2:6, 7:5, 10-6 i zameldowali się w ćwierćfinale.

Citta' Di Rovereto, Rovereto (Włochy)
ATP Challenger Tour, kort twardy w hali, pula nagród 73 tys. euro
wtorek, 21 lutego

I runda gry pojedynczej:

Marius Copil (Rumunia, Q) - Kacper Żuk (Polska) 6:7(5), 7:5, 6:4

I runda gry podwójnej:

Marek Gengel (Czechy, 3) / Zdenek Kolar (Czechy, 3) - Piotr Matuszewski (Polska) / Filip Bergevi (Szwecja) 2:6, 7:5, 10-6

Karol Drzewiecki (Polska) / Kacper Żuk (Polska) - Victor Vlad Cornea (Rumunia, 2) / Franko Skugor (Chorwacja, 2) *środa