Mistrzyni turnieju w Austin odpadła po dreszczowcu. Odrodzenie 17-letniej Czeszki

Marta Kostiuk nieoczekiwanie zakończyła występ w turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Ukrainka odpadła po dreszczowcu z Rebeccą Peterson. Awans wywalczyła 17-letnia Linda Fruhvirtova, która odrodziła się w meczu z Mayar Sherif.

Marta Kostiuk Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Marta Kostiuk
W ubiegłym tygodniu w Austin Marta Kostiuk (WTA 40) zdobyła pierwszy tytuł w WTA Tour. W Indian Wells przeżyła rozczarowanie. Odpadła w I rundzie po porażce 5:7, 7:5, 5:7 z Rebeccą Peterson (WTA 103). W pierwszym secie Ukrainka roztrwoniła prowadzenie 5:3 i cztery piłki setowe w 10. gemie.

W drugiej partii Peterson z 0:2 wyszła na 4:3 z przewagą przełamania. Od tego momentu straciła cztery z pięciu kolejnych gemów. W trzecim secie Kostiuk dwa razy oddała podanie i przegrywała 0:3. Ruszyła w pogoń i objęła prowadzenie 5:4. Trzy ostatnie gemy padły łupem Szwedki.

W trwającym dwie godziny i 57 minut meczu Kostiuk popełniła 17 podwójnych błędów, a Peterson zrobiła tyko cztery. Obie tenisistki miały po 19 break pointów. Szwedka siedem razy oddała podanie, a uzyskała osiem przełamań. Zdobyła o jeden punkt więcej (126-125). Było to jej pierwsze spotkanie z Ukrainką. Kolejną rywalka Peterson będzie Chinka Shuai Zhang.

Linda Fruhvirtova (WTA 53) zdobyła tylko 14 punktów w pierwszym secie, ale odrodziła się i pokonała 0:6, 6:2, 6:3 Mayar Sherif (WTA 52). W trzecim secie Czeszka oddała podanie przy 2:2, ale zdobyła cztery ostatnie gemy. W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu Egipcjanka zaserwowała dziewięć asów. Fruhvirtova popełniła dziewięć podwójnych błędów. Obie tenisistki miały po osiem break pointów i uzyskały po cztery przełamania. Sherif wywalczyła o jeden punkt więcej (83-82). W II rundzie Fruhvirtova zmierzy się z Ukrainką Anheliną Kalininą.

Xiyu Wang (WTA 59) zwyciężyła 4:6, 6:2, 6:3 Olgę Danilović (WTA 143). W spotkaniu nie brakowało zwrotów akcji. W pierwszym secie Chinka wypuściła z rąk prowadzenie 3:1. W drugim oddała podanie przy 1:1, by następnie zdobyć pięć gemów z rzędu. W trzeciej partii Serbka ruszyła w pogoń i z 0:2 wyrównała na 2:2. Końcówka należała Wang, która od 3:3 zgarnęła trzy gemy tracąc w nich tylko cztery punkty.

Elise Mertens (WTA 37) popełniła dziewięć podwójnych błędów i przegrała 3:6, 1:6 z Xinyu Wang (WTA 67). Chinka spożytkowała siedem z 12 break pointów. Cristina Bucsa (WTA 90) wygrała 7:6(6), 7:5 z Katie Swan (WTA 156). W pierwszym secie Hiszpanka wróciła z 0:2. W tie breaku ponownie odrobiła straty (0-3, 3-5). Przy 5-6 obroniła piłkę setową. Druga partia również dostarczyła wielu emocji. Brytyjka prowadziła 5:3, miała sześć piłek setowych. Bucsa je odparła i zakończyła mecz w dwóch setach.

Camila Giorgi (WTA 46) pokonała 6:3, 6:3 Arantxę Rus (WTA 130). W drugim secie Włoszka od 1:3 wywalczyła pięć kolejnych gemów. Elizabeth Mandlik (WTA 155) zwyciężyła 6:3, 5:7, 7:6(1) Alison Riske-Amritraj (WTA 58). Wyżej notowana Amerykanka z 3:6, 1:4 doprowadziła do trzeciego seta. W nim oddała podanie przy 5:5, by doprowadzić do tie breaka. Ostatnie słowo należało jednak do Mandlik, która od 1-1 zdobyła sześć punktów z rzędu. Mecz trwał dwie godziny i 26 minut.