Niewiarygodny dreszczowiec w Miami! Zaskakująca porażka Czeszki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Camila Giorgi
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Camila Giorgi

Już pierwszego dnia turnieju w Miami (WTA 1000) miał miejsce niesamowity dreszczowiec. W meczu Camili Giorgi z Kaią Kanepi każdy z trzech setów został rozstrzygnięty w tie breaku. Nieoczekiwanie odpadła Linda Fruhvirtova.

Z Indian Wells tenisistki przeniosły się do Miami, gdzie ruszył kolejny turniej WTA 1000. Niesamowitą batalię stoczyły Camila Giorgi (WTA 44) i Kaia Kanepi (WTA 57). Zwyciężyła Włoszka 7:6(4), 6:7(4), 7:6(4) po trzech godzinach i 37 minutach. W całym meczu zaserwowała 11 asów, o osiem mnej niż jej rywalka. Giorgi popełniła 14 podwójnych błędów, a Kanepi zrobiła ich siedem. Obie tenisistki miały po 10 break pointów i uzyskały po cztery przełamania. Zdobyły po 135 punktów.

Giorgi w każdym secie miała przewagę co najmniej jednego przełamania. W pierwszym prowadziła 5:2 i miała dwie piłki setowe, po jednej w dziewiątym i 12. gemie. Z kolei w tie breaku to ona ruszyła w pościg. Od 0-3 zdobyła siedem z ośmiu kolejnych punktów. W drugim Kanepi odrodziła się ze stanu 2:4 i doprowadził do trzeciej partii. W niej Włoszka prowadziła 5:0, by stracić pięć kolejnych gemów. Po drodze zmarnowała dwie piłki meczowe, po jednej w dziewiątym i 10. gemie. W tie breaku Giorgi skruszyła opór rywalki i w II rundzie spotka się z Wiktorią Azarenką.

Zaskoczeniem jest odpadnięcie Lindy Fruhvirtovej (WTA 50), która przegrała 2:6, 6:4, 4:6 z Katherine Sebov (WTA 172). Spotkanie trwało dwie godziny i dziewięć minut. 17-letnia Czeszka popełniła 13 podwójnych błędów. Kanadyjka wykorzystała osiem z 12 break pointów. Fruhvirtova przed rokiem doszła w Miami do IV rundy. Następną przeciwniczką Sebov będzie Jessica Pegula.

Elise Mertens (WTA 39) pokonała 6:1, 6:4 Alycia Parks (WTA 56). W ciągu 91 minut Belgijka obroniła trzy break pointy i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Zdobyła 21 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W II rundzie zmierzy się z Darią Kasatkiną.

Marta Kostiuk (WTA 38) wygrała 6:3, 6:2 z Elisabettą Cocciaretto (WTA 49). W trwającym 77 minut meczu Ukrainka wywalczyła 30 z 36 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Zniwelowała trzy break pointy i spożytkowała trzy z czterech szans na przełamanie. Tereza Martincova (WTA 113) odrodziła się ze stanu 4:6, 1:3 i zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:3 Tamarę Korpatsch (WTA 87).

Julia Putincewa (WTA 43) przegrała 6:7(4), 2:6 z Rebeccą Marino (WTA 83). Kazaszka nie stworzyła sobie żadnej szansy na przełamanie. Kanadyjka wykorzystała dwa z 10 break pointów. Zaserwowała 10 asów i zgarnęła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kolejną rywalką Marino będzie Coco Gauff.

Pierwszą przeciwniczkę poznała Jelena Rybakina, która w niedzielę zdobyła tytuł w Indian Wells. Mistrzynię Wimbledonu czeka starcie z Anną Kalinską (WTA 64), która wróciła z 1:3 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:2 Victorię Jimenez Kasintsevą (WTA 171). Mirjam Björklund (WTA 149) zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:4 Jasmine Paolini (WTA 71). Szwedka w trzeciej partii odrodziła się z 1:3, 15-40.

Xiyu Wang (WTA 58) pokonała 6:0, 7:5 Brendę Fruhvirtov (WTA 142). Chinka prowadziła 6:0, 3:0, by stracić trzy gemy z rzędu. Awans zapewniła sobie przełamując rywalkę w 12. gemie drugiego seta. Irina-Camelia Begu (WTA 34) wygrała 6:2, 7:5 z Alexandrą Ealą (WTA 219). Rumunka w obu setach odrabiała straty. W pierwszym od 0:2 zgarnęła sześć gemów z rzędu. Druga partia dostarczyła wielkich emocji. Begu przegrywała 1:5, by odwrócić jej losy po obronie pięciu piłek setowych.

Miami Open, Miami (USA) WTA 1000, kort twardy (Laykold), pula nagród 8,8 mln dolarów wtorek, 21 marca

I runda gry pojedynczej:

Camila Giorgi (Włochy) - Kaia Kanepi (Estonia) 7:6(4), 6:7(4), 7:6(4) Elise Mertens (Belgia) - Alycia Parks (USA) 6:1, 6:4 Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Alexandra Eala (Filipiny, WC) 6:2, 7:5 Marta Kostiuk (Ukraina) - Elisabetta Cocciaretto (Włochy) 6:3, 6:2 Rebecca Marino (Kanada) - Julia Putincewa (Kazachstan) 7:6(4), 6:2 Anna Kalinska - Victoria Jimenez Kasintseva (Andora, WC) 6:4, 6:2 Xiyu Wang (Chiny) - Brenda Fruhvirtova (Czechy, WC) 6:0, 7:5 Nao Hibino (Japonia, Q) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:3, 6:3 Mirjam Björklund (Szwecja, Q) - Jasmine Paolini (Włochy) 4:6, 6:4, 6:4 Tereza Martincova (Czechy, Q) - Tamara Korpatsch (Niemcy) 4:6, 6:4, 6:3 Katherine Sebov (Kanada, Q) - Linda Fruhvirtova (Czechy) 6:2, 4:6, 6:4 Laura Siegemund (Niemcy, Q) - Mayar Sherif (Egipt) 6:3, 6:4 Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) - Hailey Baptiste (USA, WC) 7:6(3), 6:1 Wiktoria Tomowa (Bułgaria, LL) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) 7:5, 6:2