Była wiceliderka rankingu pokazała moc. Krejcikova i Ostapenko bezlitosne dla rywalek

Łotyszka Jelena Ostapenko nie dała szans Brytyjce Emmie Raducanu w turnieju WTA 500 w Stuttgarcie. Daria Kasatkina została rozbita przez Hiszpankę Paulę Badosę.

Barbora Krejcikova WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova
W Stuttgarcie trwa 45. edycja turnieju Porsche Tennis Grand Prix. We wtorek Paula Badosa (WTA 31) rozbiła 6:1, 6:1 Darię Kasatkinę (WTA 8). W ciągu 70 minut Hiszpanka wywalczyła 24 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Dla byłej wiceliderki rankingu jest to dziewiąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Badosa w swoim dorobku ma trzy tytuły w WTA Tour. Zdobyła je w Belgradzie i Indian Wells (2021) oraz w Sydney (2022). Hiszpanka w kwietniu 2022 roku została numerem dwa na świecie. Depresja i różne kontuzje sprawiły, że 12 miesięcy później jest poza Top 30. W II rundzie rywalką Badosy będzie jej rodaczka Cristina Bucsa.

Jelena Ostapenko (WTA 22) w 58 minut rozbiła 6:2, 6:1 Emmę Raducanu (WTA 68) w starciu wielkoszlemowych mistrzyń. Łotyszka zgarnęła 16 z 20 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła jeden break point i spożytkowała wszystkie pięć szans na przełamanie. W II rundzie triumfatorkę Rolanda Garrosa 2017 czeka starcie z Tunezyjką Ons Jabeur.

Barbora Krejcikova (WTA 12) pokonała 6:2, 6:0 Ludmiłę Samsonowę (WTA 15). W pierwszym secie Czeszka uzyskała przełamanie w czwartym gemie, a następnie odparła trzy break pointy przy 0-40 i podwyższyła prowadzenie na 4:1. Później dominowała na korcie i jeszcze cztery razy odebrała rywalce podanie. W trwającym 83 minuty meczu Krejcikova obroniła siedek break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z Aryną Sabalenką.

Anastazja Potapowa (WTA 24) zwyciężyła 6:3, 3:6, 7:6(4) Petrę Martić (WTA 32) po dwóch godzinach i 44 minutach. Spotkanie było bardzo emocjonujące, a trzeci set obfitował w zwroty akcji. Chorwatka prowadziła 2:0, by stracić cztery gemy z rzędu. Później obroniła dwie piłki meczowe i z 3:5 wyrównała na 5:5. W tie breaku Potapowa skruszyła jej opór.

Tatjana Maria (WTA 71) wygrała 6:2, 4:6, 7:6(4) z Yleną In-Albon (WTA 138) po dwóch godzinach i 45 minutach. Niemka mogła zakończyć spotkanie w 10. gemie trzeciego seta, ale zmarnowała dwie piłki meczowe. W tie breaku od 3-1 straciła dwa punkty, ale ostatecznie skruszyła opór Szwajcarki. Maria zniwelowała sześć z siedmiu break pointów i wykorzystała dwie z ośmiu okazji na przełamanie.

Martina Trevisan (WTA 20) prowadziła 4:1 w pierwszym secie, by przegrać 5:7 z Beatriz Haddad Maią (WTA 14). Włoszka zmarnowała trzy piłki setowe przy 5:4 i 40-0. W drugiej partii skreczowała przy stanie 1:1, a powodem była kontuzja prawego uda.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)