WTA Osaka: Pierwszy tytuł Stosur

Samantha Stosur (WTA 15) wygrała turniej HP Open, który w niedzielę zakończył się w japońskiej Osace (z pulą nagród 220 tys. dolarów). W finale Australijka pokonała Francescę Schiavone (WTA 26) 7:5, 6:1.

Do tego tygodnia Samantha Stosur miała na swoim koncie 22 deblowe tytuły, w tym dwa wielkoszlemowe i dwa triumfy w Turnieju Mistrzyń, ale w singlu mogła się pochwalić jedynie pięcioma finałami. W czerwcu doszła do półfinału French Open. I w końcu w Osace zdobyła swój pierwszy tytuł.

W całym spotkaniu Australijka wykorzystała trzy z sześciu break pointów, sama zaś nie dała się przełamać rywalce ani razu. Wygrała też 29 z 35 piłek (83 proc.) przy swoim pierwszym podaniu.

Stosur odniosła czwarte zwycięstwo w piątym spotkaniu ze Schiavone. W tym sezonie spotkały się ze sobą po raz trzeci i za każdym razem Australijka wygrywała w dwóch setach (wcześniej w Indian Wells i French Open).

Tenisistka z Gold Coast w drodze do półfinału nie straciła nawet seta pokonując Rosjankę Aleksandrę Panową, Japonkę Akiko Morigami i Amerykankę Jill Craybas. W walce o finał w trzech setach pokonała najwyżej rozstawioną Dunkę Karolinę Woźniacką.

Dla Schiavone był to już 10. przegrany finał. Jedyny tytuł Włoszka zdobyła w 2007 roku w Bad Gastein.

HP Open, Osaka (Japonia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.
niedziela, 18 października 2009
wyniki

finał gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia 3) - Francesca Schiavone (Włochy, 4) 7:5, 6:1

finał gry podwójnej:

Chia-Jung Chuang / Lisa Raymond (Tajwan/USA, 1) - Chanelle Scheepers / Abigail Spears (RPA/USA) 6:2, 6:4