Magda Linette "jedynką" w Strasburgu. Ukrainka z pierwszą wygraną po przerwie macierzyńskiej

Magda Linette jest najwyżej rozstawioną tenisistką w turnieju WTA 250 w Strasburgu. Występ rozpoczęła Elina Switolina. Ukrainka pokonała Louisę Chirico i odniosła pierwsze zwycięstwo w WTA Tour od marca 2022 roku.

Magda Linette WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Magda Linette
W Strasburgu odbywa się 37. edycja turnieju WTA. W rywalizacji weźmie udział jedna polska singlistka. Jest nią Magda Linette, która została rozstawiona z numerem pierwszym. Na początek poznanianka zmierzy się z Hiszpanką Cristiną Bucsą. Spotkanie odbędzie się we wtorek.

Na starcie zabraknie Elise Mertens. Belgijka była rozstawiona z numerem drugim, ale wycofała się. W jej miejsce do drabinki weszła Erin Routliffe, która zagra z Su-Wei Hsieh.

Nowozelandka lub Tajwanka będzie w II rundzie przeciwniczką Eliny Switoliny (WTA 540). Ukrainka na początek pokonała 6:4, 7:6(1) Louisę Chirico (WTA 242). W pierwszym secie była trzecia tenisistka rankingu oddała podanie przy 1:1, by zdobyć pięć z siedmiu kolejnych gemów. W drugiej partii prowadziła 5:3, by później przegrywać 5:6. Switolina przełamała Amerykankę i doprowadziła do tie breaka, a w nim nie dała rywalce szans.

W ciągu godziny i 53 minut Ukrainka obroniła 10 z 15 break pointów i wykorzystała sześć z 11 szans na przełamanie. Popełniła cztery podwójne błędy, a Chirico zrobiła ich siedem. Obie tenisistki zaserwowały po jednym asie. Był to ich drugie starcie. W 2015 roku w Bogocie Ukrainka rozbiła Amerykankę 6:2, 6:1.

Switolina odniosła pierwsze zwycięstwo w WTA Tour po przerwie macierzyńskiej. W marcu 2022 roku awansowała do ćwierćfinału w Monterrey. Później nie wygrała meczu w Indian Wells i Miami. Ogłosiła, że robi sobie przerwę z powodu zdrowotnych problemów i emocjonalnego wyczerpania w związku z wojną na Ukrainie. W maju Ukrainka poinformowała, że spodziewa się pierwszego dziecka. W październiku urodziła córkę Skai.

Ukrainka pierwszy start po powrocie zanotowała w kwietniu tego roku w Charleston. Przegrała w trzech setach z Julią Putincewą. Na początku maja doszła do półfinału challengera w Saint Malo. W Strasburgu kolejną rywalką mistrzyni turnieju z 2020 roku będzie Routliffe lub Hsieh.

Jil Teichmann (WTA 58) zwyciężyła 4:6, 6:3, 6:4 Marynę Zaniewską (WTA 77). Mecz trwał dwie godziny i 33 minuty. Szwajcarka zniwelowała 10 z 13 break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z 14 szans. Zdobyła o dwa punkty więcej od Belgijki (101-99).

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)