Wielka rywalka Świątek nie dała się zaskoczyć 16-letniej Czeszce. Trudne otwarcie Gauff

Jelena Rybakina rozpoczęła występ w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2023 w Paryżu. Kazaszka pokonała w dwóch setach 16-letnią Czeszkę Brendę Fruhvirtovą. Trudne otwarcie ma za sobą Amerykanka Coco Gauff.

Coco Gauff PAP/EPA / TERESA SUAREZ / Na zdjęciu: Coco Gauff
Jelena Rybakina (WTA 4) na przełomie marca i kwietnia miała dwa znakomite występy w USA. Zdobyła tytuł w Indian Wells i zanotowała finał w Miami. Na kortach ziemnych grała nierówno. W Stuttgarcie i Madrycie wygrała łącznie jeden mecz, a w Rzymie odniosła triumf. We wtorek Kazaszka ruszyła do boju w Rolandzie Garrosie. Na początek pokonała 6:4, 6:2 Brendę Fruhvirtovą (WTA 146).

Rybakina musiała być mocno skoncentrowana i solidnie pracować na korcie. Fruhvirtova miała momenty bardzo dobrej gry. Czeszka w obu setach uzyskała przewagę przełamania. Kazaszka ostudziła zapał rywalki. W pierwszej partii od 3:4 zdobyła trzy kolejne gemy. W drugiej oddała podanie przy 1:1, by później trzy razy przełamać Fruhvirtovą.

W trwającym 82 minuty spotkaniu Rybakina zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 30 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Kazaszka pokusiła się o 33 kończące uderzenia przy 26 niewymuszonych błędach. Fruhvirtova miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Straty seta nie uniknęła Coco Gauff (WTA 6), finalistka imprezy sprzed roku. Amerykanka zwyciężyła 3:6, 6:1, 6:2 Rebekę Masarovą (WTA 71). O losach pierwszego seta zadecydowało jedno przełamanie. Uzyskała je Hiszpanka w drugim gemie. Gauff nie potrafiła odrobić straty, choć miała aż osiem break pointów. W dwóch kolejnych partiach opanowała sytuację i do sensacji nie doszło.

Sorana Cirstea (WTA 32) przegrała 5:7, 6:2, 2:6 z Jasmine Paolini (WTA 53). W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie. Przy 5:4 Rumunka zmarnowała piłkę setową i straciła trzy gemy z rzędu. Druga partia należała do niej, ale w trzeciej bardziej wytrwała była Włoszka. Spotkanie trwało dwie godziny i 13 minut. Cirstea posłała 40 kończących uderzeń, ale popełniła też 48 niewymuszonych błędów. Paolini zanotowano 26 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.