Co za thriller! Kolejna gwiazda odpadła z Roland Garros

Niesamowity thriller w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2023! Caroline Garcia była faworytką gospodarzy, ale odpadła już w II rundzie. Szanse na dobry wynik w Paryżu Francuzka straciła po porażce z Anną Blinkową.

Caroline Garcia PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Caroline Garcia
Caroline Garcia (WTA 5) była faworytką gospodarzy na sukces w Rolandzie Garrosie. Najwyżej notowana Francuzka jednak rozczarowała i odpadła już w II rundzie. W środę przegrała 6:4, 3:6, 5:7 z Anną Blinkową (WTA 56).

W pierwszym secie Garcia zaliczyła przełamanie na 2:1 i do końca nie oddała przewagi. Drugą partię rozpoczęła od przełamania, by następnie przegrać pięć gemów z rzędu. Francuzka ruszyła w pogoń i z 1:5 zbliżyła się na 3:5 po obronie trzech piłek setowych, ale więcej nie zdziałała.

W trzecim secie nastąpiła kumulacja emocji. Blinkowa zaliczyła przełamanie na 2:1 i długo utrzymywała przewagę. Garcia znów poderwała się do walki i z 3:5 wyrównała na 5:5. W 10. gemie Francuzka obroniła dwie piłki meczowe, ale w 11. oddała podanie. Odparła pięć kolejnych meczboli, ale do tie breaka nie doprowadziła. Blinkowa dopięła swego przy ósmej meczowej szansie.

Nie był to piękny mecz, ale bardzo zacięty i trwał dwie godziny i 51 minut. Blinkowa spożytkowała pięć z 10 break pointów. Garcia na przełamanie zamieniła tylko cztery z 18 okazji. Francuzka posłała 54 kończące uderzenia, ale też popełniła 50 niewymuszonych błędów. Jej rywalka pokusiła się o 27 piłek wygranych bezpośrednio przy 30 pomyłkach. Dla Blinkowej jest to drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W 2020 roku w Shenzhen pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić.

Garcia w Paryżu dwa razy triumfowała w deblu (2016, 2022) razem z Kristiną Mladenović. W singlu jej najlepszym wynikiem w Rolandzie Garrosie jest ćwierćfinał z 2017 roku. Poza tym jeszcze dwa razy awansowała do 1/8 finału (2018, 2020). Francuzka zaliczyła 13. start w paryskiej imprezie. Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest półfinał US Open 2022.

Blinkowa notuje 17. wielkoszlemowy występ i dopiero po raz drugi awansowała do III rundy. W 2019 roku taki wynik osiągnęła również w Paryżu. W ubiegłym sezonie w Kluż-Napoce zdobyła pierwszy singlowy tytuł w WTA Tour. Przed tegorocznym Rolandem Garrosem dobrze spisała się w Strasburgu. Dopiero w finale przegrała z Eliną Switoliną. W piątek Blinkowa ponownie zmierzy się z Ukrainką.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
środa, 31 maja

II runda gry pojedynczej:

Anna Blinkowa - Caroline Garcia (Francja, 5) 4:6, 6:3, 7:5

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Caroline Garcia wygra wielkoszlemowy turniej w singlu?