Ons Jabeur za burtą! Trwa marsz Łotyszki

Ons Jabeur zakończyła występ w turnieju WTA 500 w Eastbourne. Rozstawiona z numerem czwartym Tunezyjka uległa Włoszce Camili Giorgi. Łotyszka Jelena Ostapenko kontynuuje swój zwycięski marsz na trawie.

Ons Jabeur PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Ons Jabeur
Camila Giorgi (WTA 67) na trawie grać potrafi. Pokazała to w 2018 roku, gdy w Wimbledonie doszła do ćwierćfinału, swojego jedynego do tej pory w wielkoszlemowych startach. Na tej nawierzchni Włoszka zdobyła pierwszy tytuł w WTA Tour, w 2015 roku w Den Bosch.

W środę w Eastbourne Giorgi pokonała 6:3, 6:2 Ons Jabeur (WTA 6). W ciągu 72 minut Włoszka popełniła sześć podwójnych błędów, ale też wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Odniosła 17. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze w tym roku. To jej czwarta taka wygrana w Eastbourne. W poprzednich latach rozprawiła się z Wiktorią Azarenką (2014), Karoliną Pliskovą i Aryną Sabalenką (2021) oraz z Garbine Muguruzą (2022).

Caroline Garcia (WTA 5) wygrała 6:3, 6:4 z Aną Bogdan (WTA 61). W trwającym 86 minut meczu Francuzka posłała siedem asów i wywalczyła 35 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała cztery break pointy i spożytkowała dwie z trzech szans na przełamanie.

Jelena Ostapenko (WTA 17) pokonała 6:3, 6:4 Harriet Dart (WTA 142). Łotyszka odparła trzy break pointy i w obu setach uzyskała po jednym przełamaniu. Jest niepokonana od siedmiu meczów. W ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Birmingham. W 2021 roku Ostapenko triumfowała w Eastbourne. Kolejną jej rywalką będzie Giorgi.

Jessica Pegula (WTA 4) zwyciężyła 6:2, 1:6, 6:3 Camilę Osorio (WTA 81). W ciągu godziny i 47 minut Amerykanka wywalczyła 35 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kolejną jej rywalką będzie Coco Gauff (WTA 7), która w 59 minut rozbiła 6:1, 6:1 Jodie Burrage (WTA 128). Finalistka Rolanda Garrosa 2022 wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów.

Petra Martić (WTA 30) prowadziła 6:4, 3:2 z Beatriz Haddad Maią (WTA 13), gdy Brazylijka skreczowała. Tenisistka z Sao Paulo była rewelacją tegorocznego Rolanda Garrosa. Dopiero w półfinale zatrzymała ją Iga Świątek. W Paryżu Haddad Maia doznała kontuzji nogi, z którą najwyraźniej wciąż ma problemy. Rok temu robiła furorę na trawie. Zdobyła tytuły w Nottingham i Birmingham.

W ćwierćfinale Martić zmierzy się z Madison Keys (WTA 25), która wygrała 6:2, 7:6(3) z Xiyu Wang (WTA 73). W drugim secie Amerykanka wróciła z 1:4, a w 12. gemie obroniła cztery piłki setowe. W trwającym godzinę i 44 minuty meczu odparła siedem z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z czterech okazji.

Daria Kasatkina (WTA 11) zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:3 Karoliną Pliskovą (WTA 18) po godzinie i 59 minutach. Czeszka roztrwoniła prowadzenie 2:0 w trzecim secie. W całym meczu była liderka rankingu wykorzystała tylko dwa z 12 break pointów. Kasatkina spożytkowała cztery z ośmiu okazji na przełamanie. Pliskova jest dwukrotną mistrzynią turnieju w Eastbourne (2017, 2019).

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)

Camila Giorgi (Włochy) - Ons Jabeur (Tunezja, 4) 6:3, 6:2
Petra Martić (Chorwacja, LL) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 8) 6:4, 3:2 i krecz
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Harriet Dart (Wielka Brytania, WC) 6:3, 6:4
Madison Keys (USA) - Xiyu Wang (Chiny, Q) 6:2, 7:6(3)

Czy Jelena Ostapenko awansuje do półfinału w Eastbourne?