Pewny awans Magdy Linette. Szwajcarka zgasła po przerwie deszczowej

Magda Linette ma za sobą pierwszy mecz w wielkoszlemowym Wimbledonie 2023. Deszcz nie wybił z uderzenia polskiej tenisistki, która pewnie pokonała Szwajcarkę Jil Teichmann.

Magda Linette Materiały prasowe / Monika Piecha / PZT / Na zdjęciu: Magda Linette
Magda Linette (WTA 24) rozpoczęła ósmy występ w Wimbledonie, ale pierwszy jako tenisistka rozstawiona. Do tej pory najdalej doszła do III rundy (2019, 2021). W poniedziałek zmierzyła się z Jil Teichmann (WTA 121). Szwajcarka jeszcze w maju była na 30. miejscu w rankingu, ale straciła mnóstwo punktów (w 2022 półfinał w Madrycie, ćwierćfinał w Rzymie, IV runda Rolanda Garrosa) i wypadła z Top 100. Linette nie dała się zaskoczyć, mimo wiatru i deszczu. Poznanianka pokonała Teichmann 6:3, 6:2.

Linette miała problemy już w pierwszym gemie, ale odparła break pointa wygrywającym serwisem. Polce nie przychodziło łatwo zdobywanie punktów. Teichmann posyłała głębokie i agresywne piłki bekhendem i nie popełniała zbyt wielu błędów.

W piątym gemie poznanianka znów znalazła się pod presją. Przegrywała 0-30, ale zachowała spokój i utrzymała podanie. Przy stanie 3:3 i 30-30 spotkanie zostało przerwane z powodu deszczu, ale tylko na chwilę. Polka wyszła na prowadzenie 4:3, ale w trakcie ósmego gema znów niekorzystna aura dała o sobie znać. Tym razem przerwa była dłuższa i tenisistki udały się do szatni na blisko 1,5 godziny.

Oczekiwanie nie podziałało dobrze na Teichmann. Po wznowieniu gry Szwajcarka oddała podanie podwójnym błędem. Linette podobną pomyłkę zrobiła na otwarcie ósmego gema. To nie wybiło jej z uderzenia i zdobyła cztery kolejne punkty. Set dobiegł końca, gdy Teichmann wpakowała return w siatkę.

Szwajcarka kompletnie zgubiła swój rytm. Na otwarcie II partii oddała podanie podwójnym błędem. Była coraz bardziej poirytowana swoją bezsilnością. Linette grała regularnie w wymianach, dobrze zmieniała kierunki i w odpowiednich momentach podkręcała tempo. Tymczasem Teichmann sprawiała wrażenie kompletnie bezradnej. W trzecim gemie oddała podanie podwójnym błędem.

W czwartym gemie Szwajcarka poderwała się jeszcze do walki. Dobre minięcie i skuteczny wolej przyniosły jej przełamanie. Nie był to jednak wstęp do jej metamorfozy, bo była zbyt niepewna swojej gry. W piątym gemie prowadziła 40-15, ale kolejne pomyłki kosztowały ją stratę serwisu. Po obronie break pointa Linette podwyższyła na 5:1. Solidna Polka utrzymała dużą przewagę. W ósmym gemie mecz dobiegł końca, gdy Teichmann wpakowała forhend w siatkę.

Spotkanie trwało 86 minut. Linette odparła dwa z trzech break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z pięciu okazji. Posłała 13 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędów. Teichmann zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki. Było to drugie starcie tych tenisistek. W 2021 roku w Chicago wygrała Szwajcarka.

Teichmann pozostaje bez wygranego meczu w Wimbledonie. W 2019, 2021 i 2022 roku również odpadła w I rundzie. Szwajcarka w swoim dorobku ma dwa tytuły w WTA Tour. Zdobyła je w 2019 roku na kortach ziemnych w Pradze i Palermo. Jej najlepszym wielkoszlemowym osiągnięciem jest 1/8 finału Rolanda Garrosa 2022.

Kolejną rywalką Linette będzie Barbora Strycova. Czeszka w 2019 roku osiągnęła w Wimbledonie półfinał w singlu i zdobyła tytuł w deblu.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
poniedziałek, 3 lipca

I runda gry pojedynczej:

Magda Linette (Polska, 23) - Jil Teichmann (Szwajcaria) 6:3, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Magda Linette awansuje do III rundy Wimbledonu 2023?