Maria Sakkari i sensacja sprzed roku za burtą! Estonka rozpoczęła pożegnalny występ

Maria Sakkari nie podbije trawiastych kortów Wimbledonu! Greczynka przegrała z Ukrainką Martą Kostiuk. Odpadła Niemka Tatjana Maria, która przed rokiem doszła w Londynie do półfinału.

Maria Sakkari PAP/EPA / ADAM VAUGHAN / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W środę deszcz wciąż utrudniał rywalizację na trawiastych kortach Wimbledonu. Nie były to jednak długotrwałe opady, jak dzień wcześniej. Organizatorzy nie zdecydowali się na rozgrywanie meczów przy zamkniętych dachach i także na dwóch najważniejszych kortach gry były przerywane. Po kilku godzinach niebo nad Londynem w końcu się wypogodziło.

Na korcie centralnym Daria Kasatkina (WTA 10) rozbiła 6:0, 6:2 Jodie Burrage (WTA 108) i jest w III rundzie. W pierwszym secie Brytyjka była kompletnie bezradna. W drugim było kilka zaciętych gemów, ale najważniejsze punkty wędrowały na konto Kasatkiny. Reprezentantka gospodarzy uzyskała przełamanie na 2:1, ale straciła pięć kolejnych gemów.

Mecz trwał godzinę. Kasatkina wywalczyła 34 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała sześć z siedmiu szans na przełamanie. Naliczono jej sześć kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Burrage miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

W I rundzie Sloane Stephens (WTA 39) pokonała 6:2, 6:3 Rebeccę Peterson (WTA 75). W ciągu 62 minut mistrzyni US Open 2017 zamieniła na przełamanie sześć z dziewięciu szans. Danielle Collins (WTA 52) wygrała 6:4, 6:4 z Julią Grabher (WTA 58). W trwającym 84 minuty meczu finalistka Australian Open 2022 odparła pięć break pointów i uzyskała po jednym przełamaniu w obu setach.

Tatjana Maria (WTA 62) przed rokiem robiła furorę w Londynie. Doszła aż do półfinału i przegrała dopiero z Ons Jabeur. Tym razem 35-letnia Niemka odpadła już w I rundzie po porażce 1:6, 6:2, 3:6 z Soraną Cirsteą (WTA 37). W ciągu 98 minut Maria wykorzystała tylko trzy z dziewięciu break pointów. Rumunka na przełamanie zamieniła pięć z 10 szans. Posłała 45 kończących uderzeń przy 31 niewymuszonych błędach. Niemce zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i siedem pomyłek.

Maria Sakkari (WTA 8) może pochwalić się dwoma wielkoszlemowymi półfinałami (Roland Garros i US Open 2021). W Wimbledonie nigdy nie doszła dalej niż do III rundy. Tym razem odpadła już po pierwszym spotkaniu. Początek kompletnie nie zapowiadał porażki Greczynki. W pierwszym secie nie straciła nawet gema, ale ostatecznie uległa 6:0, 5:7, 2:6 Marcie Kostiuk (WTA 36).

Mecz trwał godzinę i 53 minuty. Obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Kostiuk zdobyła o jeden punkt więcej(87-86). Ukrainka odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Sakkari z drugiego kolejnego wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. W Paryżu uległa Czeszce Karolinie Muchovej, późniejszej finalistce.

Wimbledon jest ostatnim turniejem w karierze Anett Kontaveit (WTA 81). W środę była wiceliderka rankingu pokonała 6:4, 6:4 Lucrezię Stefanini (WTA 111). W ciągu 90 minut Estonka zniwelowała pięć z siedmiu break pointów i uzyskała cztery przełamania. Zdobyła 10 z 13 punktów przy siatce. Pokusiła się o 32 kończące uderzenia przy 31 niewymuszonych błędach. Stefanini naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Kontaveit poinformowała, że zdiagnozowano u niej zwyrodnienie dysku lędźwiowego. Z tego powodu nie jest w stanie dłużej rywalizować na najwyższym poziomie. Postanowiła, że w Wimbledonie pożegna się z zawodowym tenisem. Estonka w swoim dorobku ma sześć singlowych tytułów w WTA Tour. Jeden z nich zdobyła na trawie, w 2017 roku w Den Bosch. Największy finał osiągnęła w Mistrzostwach WTA 2021 w Guadalajarze. Jedyny wielkoszlemowy ćwierćfinał Kontaveit zanotowała w Australian Open 2020. Jej kolejną rywalką będzie Czeszka Marie Bouzkova.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)