Stracony set, a potem pełna dominacja. Obrończyni tytułu ruszyła do boju

Jelena Rybakina rozpoczęła walkę o obronę tytułu w wielkoszlemowym Wimbledonie. Kazaszka na otwarcie straciła seta, ale później nie dała szans Amerykance Shelby Rogers.

Jelena Rybakina PAP/EPA / TOLGA AKMEN / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
Jelena Rybakina (WTA 3) w ostatnich tygodniach walczyła z infekcją wirusową i jej dyspozycja jest niewiadomą. Przed Wimbledonem na trawie wystąpiła w jednym turnieju. W Berlinie pokonała Poliną Kudermetową, a następnie przegrała z Chorwatką Donną Vekić.

We wtorek Kazaszka ruszyła do boju w Wimbledonie, w którym broni tytułu. W I rundzie jej rywalką była Shelby Rogers (WTA 49), którą prowadzi Piotr Sierzputowski, były trener Igi Świątek. Pierwszy set padł łupem Amerykanki, ale do sensacji nie doszło. W dwóch kolejnych partiach zdecydowanie lepsza była Rybakina, która wygrała 4:6, 6:1, 6:2.

Spotkanie trwało godzinę i 43 minuty. Rybakina zdobyła 41 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Spożytkowała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Rogers miała jeden break point i go wykorzystała. Kazaszka posłała 31 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Amerykance naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

Rogers w przeszłości było notowana na 30. miejscu w rankingu. Może się pochwalić dwoma wielkoszlemowymi ćwierćfinałami, w Rolandzie Garrosie 2016 i US Open 2020. W Wimbledonie dwa razy dotarła do III rundy (2017, 2021).

Rybakina w ubiegłym sezonie w Londynie zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł po zwycięstwie nad Ons Jabeur. W tegorocznym Australian Open doszła do drugiego finału w imprezie tej rangi. Przegrała w nim z Aryną Sabalenką.

We wtorek gry rozpoczęły się na wszystkich kortach, ale szybko zaczęło padać. Od tego momentu mecze odbywają się tylko na kortach z dachami, centralnym i nr 1. Na innych żadne spotkanie nie zostało zakończone. Najbliżej awansu jest Jekaterina Aleksandrowa (WTA 22), która prowadzi 6:4, 5:2 z Emmą Navarro (WTA 55).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
wtorek, 4 lipca

I runda gry pojedynczej:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 3) - Shelby Rogers (USA) 4:6, 6:1, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Jelena Rybakina awansuje do III rundy Wimbledonu 2023?