Co za debiut! Wielki sukces Polaków w Tampere

Piotr Matuszewski i Szymon Kielan po raz pierwszy połączyli siły na zawodowych kortach i od razu ze znakomitym skutkiem. Polska para zwyciężyła w zawodach ATP Challenger Tour na mączce w fińskim Tampere.

Rafał Smoliński
Piotr Matuszewski Materiały prasowe / Polski Związek Tenisowy/Olga Pietrzak / Na zdjęciu: Piotr Matuszewski
Rozstawiony z trzecim numerem duet Szymon Kielan i Piotr Matuszewski stracił w drodze do finału dwa sety. W sobotnim meczu czekali na Polaków Władysław Orłow i Adam Taylor. Po 82 minutach z wygranej 6:4, 7:6(7) cieszyli się Biało-Czerwoni.

Kielan i Matuszewski rozpoczęli mecz od przełamania i długo pilnowali przewagi. Taylor i Orłow wyrównali na po 4, ale wtedy do ataku znów przystąpili nasi debliści. Polacy postarali się o kolejnego breaka, a po zmianie stron wykorzystali premierowego setbola.

Druga odsłona miała podobny przebieg. Matuszewski i Kielan prowadzili z przełamaniem, lecz tym razem przeciwnicy doprowadzili do remisu po 3. Potem polscy tenisiści mieli break pointy w każdym gemie serwisowym rywali. Ukrainiec i Australijczyk nie dali sobie jednak odebrać podania.

O losach drugiego seta rozstrzygnął tie-break. W rozgrywce tej obie pary miały swoje szanse. Najpierw Matuszewski i Kielan zmarnowali dwie piłki meczowe i było po 6. Potem setbola mieli Orłow i Taylor. Polacy wyrównali jednak na po 7, a następnie zdobyli dwa ostatnie punkty spotkania.

Kielan i Matuszewski w swoim pierwszym wspólnym starcie na poziomie challengerów zwyciężyli w turnieju Tampere Open 2023. Polscy debliści wywalczyli po 75 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 4250 euro do podziału. 20-letni Kielan sięgnął po premierowe mistrzostwo rangi ATP Challenger Tour. 25-letni Matuszewski wygrał takie zawody po raz drugi w karierze, bowiem w sezonie 2022 triumfował w Montevideo razem z Karolem Drzewieckim.

Tampere Open, Tampere (Finlandia)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 73 tys. euro
sobota, 22 lipca

finał gry podwójnej:

Szymon Kielan (Polska, 3) / Piotr Matuszewski (Polska, 3) - Władysław Orłow (Ukraina) / Adam Taylor (Australia) 6:4, 7:6(7)