Mistrzostwa WTA: Serena pokonuje Venus i awansuje do półfinału

W 22. pojedynku sióstr Williams lepsza okazała się Serena, która pokonała Venus 5:7, 6:4, 7:6 w meczu grupy kasztanowej kończących sezon Mistrzostw WTA rozgrywanych w Dausze (z pulą nagród 4,55 mln dolarów).

Pierwszego seta Venus rozpoczęła od prowadzenia 2:0. Serena odrobiła stratę breaka i wyrównała stan seta na 3:3, ale w końcówce górą była starsza z sióstr.

W drugim secie Serena objęła pewne prowadzenie 5:2 wykorzystując dwa z trzech break pointów. Venus była w stanie odrobić stratę tylko jednego breaka.

Przez dwa sety ten mecz wyglądał tak, jakby siostry Williams urządziły sobie treningową gierkę. Niemrawa, długimi momentami usypiająca gra toczona w bardzo wolnym tempie, w którym to jedna to druga zawodniczka popełniała dziwne błędy. Tak też wyglądała zdecydowana większość trzeciego seta. Serena objęła prowadzenie 5:3. W dziewiątym gemie młodsza z sióstr wyrzuciła kilka prostych piłek i mieliśmy remis 5:5.

Następnie Venus wygrała własne podanie do zera. W 12. gemie wspaniała akcja przy siatce zakończona drajw-wolejem bekhendowym dała jej wyrównanie na 30-30 (to była akcja tego meczu), a potężny return zapewnił jej pierwszą piłkę meczową. Serena obroniła się kapitalnym forhendem wzdłuż linii i smeczem. W końcówce gema młodszej Amerykance dobry serwis pozwolił doprowadzić do tie breaka.

Serena rozpoczęła go od mini breaka po po kapitalnym returnie forhendowym i to z pierwszego podania. Dwa znakomite serwisy dały jej prowadzenie 3-0. Venus odrobiła stratę i przegrywała tylko 3-4, ale wygrała tylko jeden własny serwis i przy stanie 5-4 Serena miała szansę zakończyć mecz własnym serwisem. Wykorzystała ją popisując się kapitalnym bekhendem wzdłuż linii, a następnie serwując 11. asa w meczu.

W całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i 42 minuty, zawodniczki dały z siebie wszystko jedynie w trzech ostatnich gemach, w których pokazały tenis na najwyższym poziomie. Venus popełniła aż 10 podwójnych błędów serwisowych (przy sześciu asach). Obie tenisistki po siedem razy przełamywały swoje podania.

Serena, która odniosła 12. zwycięstwo w 22. spotkaniu z Venus, w ten sposób zapewniła sobie awans do półfinału. W pierwszym spotkaniu rozegranym we wtorek Amerykanka pokonała Swietłanę Kuzniecową.

Mistrzostwa WTA, Dauha (Katar)
kort twardy, pula nagród 4,55 mln dol.
środa, 28 października

faza grupowa, dzień 2:

Serena Williams (USA, 2) - Venus Williams (USA, 7) 5:7, 6;4, 7:6(4)
Jelena Jankovic (Serbia, 8) - Dinara Safina (Rosja, 1) 1:1 i krecz (kontuzja pleców)

4 Dinara Safina 0-1 0-0

wcześniej rozegrane mecze: Wiktoria Azarenka (Białoruś, 6) - Jelena Janković (Serbia, 8) 6:2, 6:3

grupa kasztanowa

mecze sety
1 Serena Williams 2-0 4-1
2 Jelena Dementiewa 1-0 2-1
3 Venus Williams 0-2 2-4
4 Swietłana Kuzniecowa 0-1 0-2

wcześniej rozegrane mecze: Jelena Dementiewa (Rosja, 5) - Venus Williams (USA, 7) 3:6, 7:6(6), 6:2 Serena Williams (USA, 2) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 3) 7:6(6), 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)