Pierwsza sensacja w Montrealu. Woźniacka poznała kolejną rywalkę

Jest pierwsza duża niespodzianka w turnieju WTA 1000 w Montrealu. Odpadła rozstawiona z numerem piątym Francuzka Caroline Garcia po porażce z Czeszką Marie Bouzkovą.

Caroline Garcia PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Caroline Garcia
Caroline Garcia (WTA 6) nie radzi sobie w tym roku na zawodowych kortach. Jej najlepsze rezultaty to finały w Lyonie i Monterrey. Przegrywała z tenisistkami spoza Top 50 rankingu, m.in. z Alycią ParksSoraną Cirsteą, (dwa razy), Mayar Sherif, Camilą Osorio czy Anną Blinkową. Z Rolanda Garrosa odpadła w II, a z Wimbledonu w III rundzie.

W Londynie pogromczynią Francuzki została Marie Bouzkova (WTA 37). W Montrealu doszło do kolejnej konfrontacji tych tenisistek. Znów lepsza okazała się Czeszka, która wygrała 6:4, 4:6, 6:2. W pierwszym secie Garcia prowadziła 4:2, by stracić cztery gemy z rzędu. W drugim podniosła się ze stanu 1:3. Doprowadziła do trzeciej partii, ale w niej była bezradna. Jedyne gemy zdobyła, gdy z 0:5 zbliżyła się na 2:5.

Mecz trwał dwie godziny i 14 minut. Bouzkova wywalczyła 40 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z 16 break pointów. Garcia na przełamanie zamieniła cztery z ośmiu okazji. Czeszka podwyższyła na 4-0 bilans spotkań z Francuzką. Bouzkova odniosła ósme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Nie doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Wiktoria Azarenka (WTA 19) wycofała się i Sloane Stephens (WTA 38) bez gry awansowała do III rundy. Spotkanie Jeleny Rybakiny (WTA 4) z Jennifer Brady (WTA 584) zostało przerwane w tie breaku pierwszego seta z powodu deszczu. Mistrzyni Wimbledonu 2022 z Kazachstanu i wracająca po zdrowotnych problemach amerykańska finalistka Australian Open 2021 wznowią rywalizację w środę.

W I rundzie Marketa Vondrousova (WTA 10) pokonała 6:4, 6:2 Mayar Sherif (WTA 33). Czeszka od 0:2 zdobyła 12 z 14 kolejnych gemów. W ciągu 78 minut wywalczyła 16 z 20 punktów przy drugim podaniu rywalki. Wykorzystała pięć z 11 break pointów. Mistrzyni Wimbledonu będzie kolejną rywalką wracającej po trzech latach nieobecności Karoliny Woźniackiej.

Miejscowych kibiców rozczarowała Bianca Andreescu (WTA 41), która przegrała 3:6, 2:6 z Camilą Giorgi (WTA 51). W ciągu 91 minut kanadyjska mistrzyni US Open 2019 nie uzyskała żadnego przełamania, choć miała pięć okazji. Andreescu w 2019 roku triumfowała w Toronto, gdzie kobiecy turniej odbywa się w latach nieparzystych. Włoszka spożytkowała trzy z ośmiu break pointów. W II rundzie czeka ją starcie z Petrą Kvitovą, która w Montrealu zdobyła tytuł w 2012 roku. Giorgi w tym turnieju była najlepsza dwa lata temu.

National Bank Open presented by Rogers, Montreal (Kanada)