Za trzecim podejściem się udało. Utalentowany Włoch z tytułem Masters 1000

Po dwóch przegranych finałach Jannik Sinner w końcu zdobył trofeum rangi ATP Masters 1000. W meczu o tytuł rozgrywanej na kortach twardych imprezy w Toronto utalentowany Włoch bez straty seta pokonał Alexa de Minaura.

Marcin Motyka
Jannik Sinner PAP/EPA / Eduardo Lima / Na zdjęciu: Jannik Sinner
W niedzielę Jannik Sinner i Alex de Minaur zmierzyli się w meczu o pierwszy w karierach tytuł rangi ATP Masters 1000. Faworytem spotkania w Toronto był rozstawiony z numerem siódmym Włoch. I nie zawiódł. Zaprezentował doskonałą dyspozycję i pokonał Australijczyka 6:4, 6:1.

Sinner od początku nadawał inicjatywę na korcie. Dzięki potężnym uderzeniom z forhendu oraz bekhendu miał sporą przewagę w wymianach, zmuszając rywala do momentami rozpaczliwej obrony. W początkowej fazie pojedynku miał jednak problemy ze skutecznością serwisu.

W pierwszym secie Sinner dwukrotnie obejmował prowadzenie z breakiem, lecz w obu przypadkach tracił przewagę. Gdy jednak w dziesiątym gemie znów odebrał podanie De Minaurowi, było to równoznaczne z zakończeniem partii. Z kolei druga odsłona była bardzo jednostronna. Włoch z łatwością przebijał się przez defensywę Australijczyka i oddał rywalowi zaledwie gema.

Mecz trwał 89 minut. W tym czasie Sinner zaserwował pięć asów, dwa razy został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 14 zagrań kończących i popełnił 16 niewymuszonych błędów. De Minaurowi natomiast zapisano jednego asa, trzy uderzenia wygrywające oraz cztery pomyłki własne.

Tym samym po dwóch przegranych finałach 21-latek z San Candido wreszcie zdobył trofeum rangi ATP Masters 1000. Łącznie to dla niego ósmy tytuł w głównym cyklu. Za triumf w National Bank Open 2023 zainkasuje 1000 punktów do światowego rankingu i ponad 1 mln dolarów premii finansowej.

Z kolei 24-letni De Minaur poniósł ósmą porażkę w swoim 14. finale na poziomie ATP Tour. Australijczyk opuści Toronto bogatszy o 600 "oczek" oraz 555,6 tys. dolarów.

W finale zmagań w podwójnej Marcelo Arevalo i Jean-Julien Rojer pokonali 6:3, 6:1 rozstawioną z numerem trzecim parę Rajeev Ram / Joe Salisbury i zdobyli siódmy wspólny tytuł, a pierwsze rangi Masters 1000. Ogółem dla 32-letniego Salwadorczyka to dziewiąty deblowy triumf w głównym cyklu, a dla 41-letniego Holendra - 36.

National Bank Open, Toronto (Kanada)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 6,600 mln dolarów
niedziela, 13 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Jannik Sinner (Włochy, 7) - Alex de Minaur (Australia) 6:4, 6:1

finał gry podwójnej:

Marcelo Arevalo (Salwador) / Jean-Julien Rojer (Holandia) - Rajeev Ram (USA, 3) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 3) 6:3, 6:1