Mistrzostwa WTA: Venus pokonuje Kuzniecową i zachowuje szanse na półfinał

Venus Williams (WTA 7) pokonała Swietłanę Kuzniecową (WTA 3) 6:2, 6:7(3), 6:4 i przedłużyła swoje szanse na awans do półfinału Mistrzostw WTA rozgrywanych w Dausze.

W pierwszym secie Amerykanka wygrała długiego piątego gema i objęła prowadzenie 4:1. Na zakończenie seta wygrała gema serwisowego Rosjanki do zera. W całym secie Kuzniecowa nie wykorzystała żadnego z pięciu break pointów.

W drugim secie Kuzniecowa, triumfatorka tegorocznego French Open, przełamała Venus i utrzymując konsekwentnie swoje podanie po ośmiu gemach prowadziła 5:3. Amerykanka jednak w 10. gemie zaliczyła przełamanie powrotne. Kolejne dwa gemy nie przyniosły żadnych emocji, zawodniczki serwujące wygrały je bez straty punkty. W tiebreaku górą była Rosjanka, która objęła prowadzenie 5-2, a potem 6-3. Wykorzystała pierwszą piłkę setową popisując się wygrywającym bekhendem.

W trzecim gemie decydującego seta Venus przełamała Kuzniecową, ale ta natychmiast odrobiła stratę wyrównując stan seta na 2:2. Potem ciągle grając zrywami obie zawodniczki utrzymywały swoje podania (w siódmym gemie Kuzniecowa obroniła break pointa). Wreszcie w dziewiątym gemie Venus zaliczyła breaka bez straty punktu. W 10. gemie przy stanie 40-15 triumfatorka tegorocznego French Open obroniła dwie piłki meczowe za pomocą kapitalnego returnu forhendowego i krosa bekhendowego. Przy trzecim meczbolu Rosjanka wyrzuciła bekhend.

W całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i 29 minut, Kuzniecowa wykorzystała tylko dwa z dziewięciu break pointów. Venus z 14 okazji na przełamanie zamieniła pięć, poza tym zaserwowała 11 asów i wygrała 77 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu.

Venus pokonując Kuzniecową zachowała szanse na awans do półfinału turnieju. Jednak już nic nie zależy od niej samej, bo rozegrała już trzy spotkania wygrywając tylko jedno. Jeżeli w piątek w pojedynku dwóch Rosjanek Jeleny Dementiewej i Kuzniecowej górą będzie ta pierwsza to właśnie pogromczyni Venus z pierwszego meczu awansuje do półfinału. Jeżeli lepsza będzie triumfatorka French Open to wówczas liczyć będą się sety, bowiem trzy zawodniczki zakończyły by fazę grupową z bilansem 1-2.

5 Wiera Zwonariowa (rezerwowa) 0-1 1-2

wcześniej rozegrane mecze: Azarenka - Janković 6:2, 6:3 Jankovic - Safina 1:1 i krecz (kontuzja pleców) Woźniacka - Azarenka 1:6, 6:4, 7:5

grupa kasztanowa

mecze sety
1 Serena Williams 3-0 6-1
2 Jelena Dementiewa 1-1 2-3
3 Venus Williams 1-2 4-5
4 Swietłana Kuzniecowa 0-2 1-4

wcześniej rozegrane mecze: Dementiewa - Venus Williams 3:6, 7:6(6), 6:2 Serena Williams - Kuzniecowa 7:6(6), 7:5 Serena Williams - Venus Williams 5:7, 6:4, 7:6(4)