Rybakina ruszyła do boju w US Open. Dawna mistrzyni odpadła po maratonie

Jelena Rybakina ma za sobą pierwszy mecz w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku. Kazaszka bez problemów rozprawiła się z Martą Kostiuk. Blisko trzygodzinnym maratonem było starcie Brazylijki Beatriz Haddad Mai z Amerykanką Sloane Stephens.

Sloane Stephens PAP/EPA / SARAH YENESEL / Na zdjęciu: Sloane Stephens
Jelena Rybakina (WTA 4) jest mistrzynią Wimbledonu 2022 i finalistką Australian Open 2023. Poza tym zanotowała ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2021. Z US Open nie ma tak dobrych wspomnień. Najlepiej spisała się w 2021 roku, gdy doszła do III rundy. W poniedziałek rozpoczęła piąty występ w Nowym Jorku. Pokonała 6:2, 6:1 Martę Kostiuk (WTA 39).

W ciągu 87 minut Rybakina zdobyła 21 z 28 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów i uzyskała pięć przełamań. Kazaszka miała 26 kończących uderzeń przy 21 niewymuszonych błędach. Kostiuk spotkanie zakończyła z dorobkiem 19 piłek wygranych bezpośrednio przy 22 pomyłkach.

Beatriz Haddad Maia (WTA 19) zwyciężyła 6:2, 5:7, 6:4 Sloane Stephens (WTA 36) po dwóch godzinach i 57 minutach. Amerykanka wykorzystała cztery z 15 break pointów. Brazylijka na przełamanie zamieniła sześć z 13 okazji. Naliczono jej 40 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Stephens zanotowano 30 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek.

Amerykanka w US Open odniosła największy sukces. W 2017 roku zdobyła w Nowym Jorku tytuł. Haddad Maia najlepszy wielkoszlemowy występ w singlu zaliczyła w tegorocznym Rolandzie Garrosie. W Paryżu dopiero w półfinale uległa Idze Świątek. W II rundzie US Open rywalką Brazylijki będzie Taylor Townsend.

O niespodziankę postarała się Bernarda Pera (WTA 73), która wygrała 7:5, 6:4 z Weroniką Kudermetową (WTA 16). W pierwszym secie Amerykanka wróciła z 0:2. W trwającym godzinę i 41 minut meczu reprezentantka gospodarzy zniwelowała 10 z 12 break pointów i uzyskała cztery przełamania. Sara Sorribes (WTA 55) w zeszłym tygodniu zdobyła tytuł w Cleveland. W Nowym Jorku kontynuuje zwycięską serię. Hiszpanka pokonała 6:4, 7:5 Anhelinę Kalininę (WTA 28). W drugiej partii Hiszpanka odrobiła stratę z 1:3.